Atık ve içme suyu altyapı bilgi sistemi: Tatvan örneği
Waste and drinking water infrastructure information system: Case study Tatvan
  1. Tez No: 752767
  2. Yazar: FURKAN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yerleşim yerlerinde nüfusun artmasıyla birlikte yeni yaşam alanlarının açılması gerekir. Bunun sonucunda altyapı sorunları ortaya çıkmaktadır. Altyapı sorunlarının şehirde oluşturduğu olumsuz etki ile mal ve can kaybı yaşanabilmektedir. Altyapı hatları geçmişten günümüze kadar farklı yollarla ve farklı standartlarla yapılmıştır. Bu hatlar, bütün şehir için göz önüne alındığında çok uzun ve karışık yapılar ortaya çıkmaktadır. Belediye, Telekom, Elektrik Dağıtım Şirketi, Doğalgaz Dağıtım Şirketi gibi farklı kurum ve kuruluşların altyapı çalışmaları vardır. Altyapı çalışma alanlarında can ve mal kaybının olmaması için bu kurum ve kuruluşların birbiriyle koordine olması gerekir. Bu koordine, altyapı bilgi sistemi ile sağlanabilir. Bu sistem, sorgulanan ve analiz yapılabilen altyapı bilgileriyle sonuca kısa sürede ulaşılabilmesine imkan sağlar. Ayrıca içme suyu ve atık su ile ilgili problemlerle etkili bir şekilde müdahale etmeyi ve yönetilebilir seviyeye getirmeyi sağlar. Bu tez çalışmasında, Bitlis ili Tatvan ilçesindeki atık ve içme suyu altyapısında oluşabilecek bir probleme anında en doğru karar verilebilmesi, maliyet analizlerinin yapılabilmesi, verilerin hızlı bir biçimde sunulabilmesi, konumsal sorgulamaların yapılabilmesi, bu günün ve geleceğin en doğru biçimde planlanabilmesine imkan sağlamak için altyapı bilgi sisteminin bir uygulaması yapılmıştır. Uygulamanın yapılmasında, ölçeklendirilebilir entegre bir CBS yazılımı olan ArcGIS programından faydalanılmıştır. Ayrıca atık su ve içme suyu altyapı bilgi sisteminin Tatvan ilçesine getireceği olası faydalar incelenmiş ve ileride bu tür yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
New living spaces should be opened with the increase in population in settlements. As a result, infrastructure problems arise. Loss of property and life may occur with the negative impact of infrastructure problems in the city. Infrastructure lines have been built in different ways and with different standards from past to present. Very long and complex structures emerge when these lines are considered for the whole city. There are infrastructure works of different institutions and organizations such as Municipality, Telecom, Electricity Distribution Company, Natural Gas Distribution Company. These institutions and organizations should coordinate with each other in order to prevent loss of life and property in infrastructure work areas. This coordination can be achieved with the infrastructure information system. This system provides the opportunity to reach the result in a short time with the infrastructure information that can be queried and analysed. It also enables to intervene effectively with drinking water and sewage related problems and bring them to a manageable level. In this thesis, the infrastructure information system is used to make the most accurate decision about a problem that may occur in the waste and drinking water infrastructure an application has been made in the Tatvan district of Bitlis province, to make cost analysis, to present the data quickly, to make spatial inquiries, and to plan the present and the future in the most accurate way. ArcGIS, a scalable integrated GIS software, was used in the implementation of the application. In addition, the possible benefits of sewerage and drinking water infrastructure information system to Tatvan district were examined and suggestions for future studies were presented.