Hastanelerde çalışan güvenlik görevlilerinin sağlıkta şiddet olgularına yönelik bilgi düzeylerinin ve deneyimlerinin incelenmesi
Investigating the information levels and experiences of hospital security guards about violence cases in HEALTH care settings
- Tez No: 752795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Nursing, Healthcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Hastanelerde çalışan güvenlik görevlilerinin sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin deneyimlerinin ve bilgi düzeylerinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı tasarımda bir araştırmaydı. İstanbul Avrupa Yakasında Sağlık Bakanlığına bağlı üç eğitim ve araştırma hastanesinde çalışmakta olan 226 güvenlik görevlisi çalışma örneklemine dahil edildi. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarıldı ve Microsoft excell programında analiz edildi. Bulgular: Hastane güvenlik görevlilerinin çoğunluğunun hastanede çalışırken şiddet olguları ile karşılaştığı, yarıdan fazlasının hemen her gün şiddet olaylarına müdahale ettiği belirlendi. En sık hasta yakını-hemşire arasındaki şiddet olaylarına müdahale ettikleri, büyük çoğunluğunun hastanede fiziksel ve sözel şiddete maruz kaldığını ifade ettiği saptandı. Katılımcılar çoğunlukla hastane ortamında çalışmadan önce sağlıkta şiddet olaylarına yaklaşım konusunda özel eğitim almadıklarını ifade etti. Yarısından fazlası hastanede çalışmaya başladıktan sonra sağlıkta şiddet olaylarına yaklaşım konusunda özel eğitim aldıklarını, çoğunluğu kurumda güvenlik birimlerinin şiddet olgularında uygulanmak üzere yükümlü oldukları bir protokol bulunduğunu ve tüm güvenlik personellerinin yarısının şiddet olaylarına müdahalede kendilerini yetkin hissettiklerini ifade ettikleri bulundu. Sonuç: Hastanelerde çalışan güvenlik görevlilerinin çoğunluğunun hastanelerde şiddet olaylarına maruz kaldıkları belirlendi. Güvenlik görevlilerinin şiddet bilgi düzeylerinin ve deneyim skorlarının yüksek olduğu saptandı. Güvenlik görevlilerinin çoğunlukla hastanede çalışmaya başladıktan sonra sağlıkta şiddet olaylarına yaklaşım konusunda özel eğitim aldıkları belirlendiğinden, hastanelerde çalışması planlanan güvenlik görevlilerinin çalışmaya başlamadan önce sahaya özgü şiddet olgularına yaklaşım konusunda eğitilmeleri önerilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aimed to evaluate the experience and knowledge level of security guards working in hospitals regarding violence in health. Methods: It was a study in descriptive design. The study sample included 226 security guards working in three training and research hospitals affiliated with the Ministry of Health on the European Side of Istanbul. The collected data were transferred to the computer environment and analyzed in the Microsoft Excel program. Results: Hospital security personnel mostly encountered violence while working in the hospital, and more than half intervened in violence almost daily. They frequently faced violent cases between the relatives of the patients and the nurses. Most of them stated that they were exposed to physical and verbal violence while working in the hospital. Participants mainly indicated that they did not receive special training on the approach to violence in health care settings before working in a hospital environment. However, more than half of them stated that they received special training on the path to violence in health care settings after they started working in the hospital. As a result, the security units in the institution would have a protocol that contended the implementation of the requirements in cases of violence and that half of all security personnel feel competent in responding to violence. Conclusion: Most of the security guards working in hospitals were exposed to violence in hospitals. It was determined that the security guards' violence knowledge level and experience scores were high. Since it was found that security guards primarily receive special training in the process of violence in health care settings after they start working in the hospital, it has been recommended that security guards planning to work in hospitals should be trained in the approach to site-specific violence before they start working.