Hemşirelik öğrencilerinin tıbbi cihazlarla ilişkili basınç yarasını önleme algıları ve tutumları
Nursing students' perceptions and attitudes on preventing medical devices related pressure injuries
- Tez No: 752794
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAKİZE ÖZYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, hemşirelik bölümü 4.sınıf öğrencilerinin tıbbi cihazla ilişkili basınç yaralarını önlemeye yönelik (TCİBYÖY) algı ve tutumlarını incelemektir. Çalışmanın evreni 221, örneklemi ise 147 hemşirelik 4.sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışma, 1 Nisan-31 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formu öğrenci tanıtım formu ve tıbbi cihazla ilişkili basınç yaralarını önlemeye yönelik (TCİBYÖY) tutum formunu içermektedir. Çalışmanın veri analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Analizlerde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma, t-testi ve varyans analizi, kümeleme analizi ve korelasyon analizi kullanılmıştır. TCİBYÖY tüm ifadelerin ortalama puanının (x̄=3,98±0,45) olduğu ve tatmin edici düzeyde tutum değerine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bilişsel alt boyut 1-5 arası katılım puanının maksimum ≥3.75 üzerinde (x̄=3,88±0,57) olduğu ancak, duyuşsal ve davranışsal alt boyut puanlarına göre biraz düşük olduğu görülmüştür. Korelasyon analizi sonuçlarında bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutlar arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Kümeleme analizi sonuçlarında ise, TCİBYÖY tutum puanları iki küme altında toplanmıştır. Küme-1 katılımcıların %51,02'sinden oluşurken, Küme-2 katılımcıların %48,98'den oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating the perceptions and attitudes of the 4th grade nursing department students on preventing medical devices related pressure injuries (TCİBYÖY). The population of the study consists of 221 4th grade nursing students and its sample consists of 147 students. The study was conducted between the dates of April 1-December 31, 2021. In the research, survey form was used as the data collection tool. The survey form includes the student introduction form and the attitude form for preventing medical devices related pressure injuries (TCİBYÖY). SPSS 22.0 package program was used in the data analysis of the study. In the analyzes, frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation, t-test and variance analysis, cluster analysis and correlation analysis were used. It was determined that all TCİBYÖY expressions have a mean score of (x̄=3,98±0,45) and has a satisfactory attitude value. Cognitive sub-dimension 1-5 participation score was found to be above the maximum ≥3.75 (x̄=3.88±0.57), but slightly lower than affective and behavioral sub-dimension scores. In the results of the correlation analysis, a moderately significant positive correlation was found between cognitive, affective and behavioral dimensions. In the cluster analysis results, on the other hand, TCİBYÖY attitude scores were gathered under two clusters. While Cluster-1 was composed of 51,02% of the participants, Cluster-2 was composed of 48,98% of the participants.