Sıkıştırılmış ince daneli zeminlerin dayanım parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of strength parameters of fine grained soils
- Tez No: 752905
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnşaat mühendisliğinde zeminler, özelliklerini iyileştirmek için sıkıştırılmaktadırlar. Kil çekirdekli barajlarda, yol alt yapılarında, su tutma yapılarında sıklıkla kullanılmaktadırlar. Su ve kirletici maddeleri muhafaza etmek için çöp ve diğer atık depolama tesislerinde yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Sıkıştırılmış ince daneli zeminlerin kayma dayanım parametreleri birçok değişkenden etkilenmektedir. Bunlardan bazıları kıvam limitleri, su muhtevaları, kuru birim ağırlıkları, özgül ağırlıkları, boşluk oranları, doygunluk dereceleri ve kimyasal özellikleridir. Yapılan bu çalışmada 20 adet ince daneli numune kullanılmıştır. Numuneler üzerinde elek analizi, hidrometre, kıvam limitleri, özgül ağırlık ve kompaksiyon deneyleri yapılmıştır. Numunelerin kimyasal analizleri ve mineral muhtevaları belirlenmiştir. Geoteknik özellikleri belirlenen numuneler kompaksiyon karakteristiklerinde sıkıştırılmıştır. Kompaksiyon karakteristiklerinde sıkıştırılan numuneler üzerinde kayma dayanım parametrelerinin belirlenmesi için serbest basınç, kesme kutusu, konsolidaysonsuz drenajsız üç eksenli basınç ve halka kesme deneyleri yapılmıştır. Toplam gerilme ve efektif durumda elde edilen kayma dayanım parametreleri ile numunelerin geoteknik özellikleri ve kimyasal özellikleri arasında ilişkiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In civil engineering, soils are compacted to improve their properties. They are frequently used in clay core dams, road infrastructures, water retention structures. They are widely used in garbage and other waste storage facilities to conserve water and pollutants. Shear strength parameters of compacted fine-grained soils are affected by many variables. Some of these are consistency limits, water contents, dry unit weights, specific gravity, void ratios, saturation degrees and chemical properties. In this study, 20 fine-grained samples were used. Sieve analysis, hydrometer, consistency limits, specific gravity and compaction tests were performed on the samples. Chemical analyzes and mineral contents of the samples were determined. The samples whose geotechnical properties were determined were compressed in their compaction characteristics. In order to determine the shear strength parameters on the specimens compressed in their compaction characteristics, unconfined pressure, shear box, unconsolidated undrained triaxial compression and ring shear tests were performed. The relationships between the total stress and shear strength parameters obtained in the effective condition and the geotechnical properties and chemical properties of the samples were evaluated.