Classification of fine-grained soils based on their thermal characteristics
İnce daneli zeminlerin ısıl özelliklerine göre sınıflandırılması
  1. Tez No: 858051
  2. Yazar: DURMUŞ ATA İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada kum-bentonit karışımları belirli oranlarda hazırlanmış ve standart Proctor enerjisinde sıkıştırılmıştır. Kompaksiyon numuneleri üzerinde fiziksel ve termal ölçümler alınmıştır. Zeminlerin termal özelliklerinin ölçülmesi ve optik ve termal zemin görüntüleme tekniklerinden bahsedilmiştir. Kum-bentonit karışımlarının kil oranına bağlı boşluk oranı, kuru birim hacim ağırlık, su içeriği, suya doygunluğu ve likit limiti gibi fiziksel özelliklerinin değişimi araştırılmıştır. Karışımların kil oranına bağlı ısıl iletkenlik, ısıl direnç, özgül ısı kapasitesi ve ısıl difüzyon değişimi incelenmiştir. Son olarak termal görüntüleme metodu ile zemin numuneleri içerisindeki kompozisyonun belirlenmesi üzerine çalışılmış ve bu çalışma sonucunda zeminlerin saha deneyleri sırasında termal görüntülenmesi ile ilgili konsept bir model oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, sand-bentonite mixtures were prepared in certain proportions and compacted at standard Proctor energy. Physical and thermal measurements were taken on the compaction samples. Measurement of the thermal properties of soils and optical and thermal soil imaging techniques are discussed. The variation of physical properties such as void ratio, dry unit volume weight, water content, degree of saturation and liquid limit of sand-bentonite mixtures depending on clay content was investigated. The variation of thermal conductivity, thermal resistivity, specific heat capacity and thermal diffusivity depending on the clay content of the mixtures were investigated. Finally, the thermal imaging method was used to determine the composition of the soil samples and as a result of this study, a conceptual model for thermal imaging of soils during field tests was developed.