Taguchi tabanlı gri ilişkisel optimizasyon yöntemi ile farklı parametre ve yapılarda üreteçler kullanılarak vorteks tüpü performansının termodinamik açıdan incelenmesi
Thermodynamic investigation of vortex tube performance by using generators with different parameters and structures with the taguchi based grey relational optimization method
- Tez No: 752910
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ACIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, eğimli, çiçek ve s tipi olarak adlandırılan 3 farklı vorteks üreteci (jeneratör) tasarlanmış ve her tasarım 4, 5 ve 6 nozul sayısında olmak üzere 9 adet vorteks üreteci üretilmiştir. Deneysel çalışmada argon, karbondioksit ve karışım gazları olmak üzere üç farklı akışkan kullanılmıştır. Bu akışkanlar sisteme 200, 250 ve 300 kPa olarak uygulanmıştır. Deneyler her nozul tipinde ayrı olarak düzenlenen Taguchi L9 deney tasarımlarına göre gerçekleştirilmiştir. Vorteks tüpünde belirlenen farklı çalışma parametrelerine göre sıcaklık farkı, performans etkinlik katsayısı (COP) ve ekserji verimliliği hesaplanmıştır. Taguchi tabanlı gri ilişkisel analiz yöntemine göre optimum çalışma parametreleri sıcaklık farkı, performans etkinlik katsayısı (COP) ve ekserji verimliliği için belirlenmiştir. Bu çalışma, farklı dizayndaki vorteks üreteçlerinin ve farklı akışkanların vorteks tüpü çalışma performansı üzerindeki etkilerinin belirlenmesinde önemli katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 different vortex generators (generators) called inclined, flower and s-type were designed and 9 vortex generators were produced, each design having 4, 5 and 6 nozzles. In the experimental study, three different fluids were used: argon, carbon dioxide and mixture gases. These fluids were applied to the system as 200, 250 and 300 kPa. The experiments were carried out according to the Taguchi L9 experimental designs, which were organized separately for each nozzle type. According to the different operating parameters determined in the vortex tube, the temperature difference, performance efficiency coefficient (COP) and exergy efficiency were calculated. According to the Taguchi-based grey relational analysis method, the optimum operating parameters were determined for temperature difference, performance efficiency coefficient (COP) and exergy efficiency. This study has made an important contribution to the determination of the effects of vortex generators of different designs and different fluids on vortex tube working performance.