IoT tabanlı katı atık yönetim sistemi tasarımı
IoT based waste management system design
  1. Tez No: 752919
  2. Yazar: SAVAŞ BIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL TEKİN TEMUR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Atık yönetim sisteminin verimsiz çalışması çevre kirliliğine ve enerji kaynaklarının israfına sebebiyet vermektedir. Bunların yanı sıra verimsiz bir atık yönetim sistemi kirliliğe, kötü kokuya, böcek ve kemirgenlerin ortaya çıkmasına ve salgın hastalıklara yol açmaktadır. IoT tabanlı akıllı atık yönetim sistemi sayesinde çevre kirliliği ve salgın hastalık riski minimum düzeye indirileceği gibi aynı zamanda çöp kamyonları için etkin rota planlaması yapılması sayesinde yakıt tasarrufu sağlanacaktır. Böylelikle kamyonların aşırı dolması ya da boş kalması önlenecektir. Bu tezde, atık yönetim sistemlerinin verimsiz çalışmasından kaynaklanan sorunların çözülmesi için IoT tabanlı akıllı atık yönetim sistemi tasarlanmaktadır. Söz konusu sistemin tasarımı kalite fonksiyon göçerimi tekniği kullanılarak yapılmıştır. Müşteri beklentileri ve teknik gereksinimler literatür araştırmasına dayandırılarak belirlenmiştir. Müşteri beklentileri ve teknik gereksinimlerin göreceli ağırlıklarını belirlemek amacıyla“En İyi – En Kötü Yöntemi”uygulanmıştır. Teknik gereksinimler arası ilişkilerin belirlenmesi için ise DEMATEL yöntemi uygulanmıştır. Ağırlıklandırma sonucunda, müşteri beklentileri arasından öne çıkan unsurlar; atık yönetimi sistemi kurulması, çöp kamyonlarının aşırı dolu ya da boş dönmelerinin önlenmesi ve atık yönetimi kaynaklı çevre kirliliği ve salgın hastalıkların önlenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
The inefficient operation of the waste management system causes environmental pollution and waste of energy resources. In addition, an inefficient waste management system causes pollution, bad odor, the emergence of insects rodents, epidemics. Thanks to the IoT-based smart waste management system, the risk of environmental pollution epidemics will be minimized, and fuel savings will be achieved thanks to effective route planning for garbage trucks. This will prevent the trucks from being overloaded or empty. In this thesis, IoT-based smart waste management system is designed to solve the problems caused by the inefficient operation of waste management systems. The design of the system in question was made using the quality function deployment technique. Customer expectations technical requirements were determined based on literature research. The best worst method was applied to determine the relative weights of customer expectations technical requirements. The DEMATEL method was used to determine the relations between technical requirements. As a result of the weighting, the prominent elements among the customer expectations; the establishment of a waste management system, the prevention of excessive or empty return of garbage trucks, and the prevention of environmental pollution and epidemics caused by waste management.