Isıl işlemin Mg-Al-Sn-Mn-La-Gd alaşımlarının mikroyapı özelliklerine, aşınma ve korozyon dirençlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heat treatment on the microstructural properties, wear and corrosion resistance of Mg-Al-Sn-Mn-La-Gd alloys
  1. Tez No: 752935
  2. Yazar: ESRA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Mg-Al-Sn-Mn-La-Gd alaşımlarının korozyon ve aşınma özellikleri incelenmiştir. Homojenleştirme ısıl işlemi sonrası en yüksek sertlik değeri elde edilen parameter esas alınarak yaşlandırma ısıl işlemi uygulanmıştır. Yaşlanma süresine bağlı incelenen numunelerin korozyon ve aşınma özellikleri karşılaştırılmıştır. Isıl işlem süresince değişen ikincil fazların korozyon direncine etkisi olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında artan Gd miktarına bağlı aşınma hızında değişkenlik olması katı eriyik sertleşmesi ve ikincil fazların şekil, boyut ve dağılım bakımından yapıya farklı sertlik özellikleri kazandırmasına dayandırılmıştır. Aşınma sonrası taramalı electron mikroskobu (SEM) görüntüleri aşınma mekanizmasının değişken Gd miktarına bağlı farklılaştığını göstermiştir. Anahtar Sözcükler : Magnezyum alaşımları, Lantan, Gadolinyum, Isıl işlem, Korozyon, Aşınma.
Özet (Çeviri)
In this study, corrosion and wear properties of Mg-Al-Sn-Mn-La-Gd alloys were investigated. The aging heat treatment was applied based on the parameter that obtained the highest hardness value after the homogenization heat treatment. Corrosion and wear properties of the samples examined depending on the aging time were compared. It is thought that the secondary phases that change during the heat treatment influence the corrosion resistance. In addition, the variability in the wear rate due to the increasing amount of Gd is because the solid solution hardening and secondary phases give different hardness properties to the structure in terms of shape, size and distribution. Post-wear scanning electron microscope (SEM) images showed that the wear mechanism differs depending on the variable Gd amount.