Üniversite öğrencilerinde duygusal zeka ile sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between test anxiety and emotional intelligence of university students
- Tez No: 752936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, üniversite öğrencilerinde duygusal zekâ işlevleri ve sınav kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 285 üniversite öğrencisi katılmıştır (201 kadın, 84 erkek). Katılımcılara, Sınav Kaygısı Envanteri ve Bar-On Duygusal Zekâ Ölçeği ile Sosyodemografik Bilgi Formu verilmiş ve yanıtlar istatistiksel analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Sosyodemografik değişkenler bakımından sınav kaygısı ve duygusal zekâ boyutlarındaki farklılıkları incelemek için bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA uygulanmıştır. Sınav kaygısı ve duygusal zekâ işlevleri arasındaki ilişkinin incelenmesi Pearson Korelasyonu; yordayıcı ilişkinin incelenmesi için Çoklu Regresyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between emotional intelligence functions and test anxiety in university students. 285 university students (201 female, 84 male) participated in the study. Exam Anxiety Inventory, Bar-On Emotional Intelligence Scale and Sociodemographic Information Form were given to the participants and the answers were analyzed using statistical analysis methods. Independent sample t-test and ANOVA were applied to examine the differences in test anxiety and emotional intelligence dimensions in terms of sociodemographic variables. Examining the relationship between test anxiety and emotional intelligence functions Pearson Correlation; Multiple Regression Analysis was applied to examine the predictive relationship.