Karadeniz Teknik Üniversitesi altıncı sınıf Tıp Fakültesi öğrencilerine acil tıp stajında verilen temel yaşam desteği, ileri kardiyak yaşam desteği ve travma kurslarının memnuniyet ve başarı düzeylerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the satisfaction and success level of the basic life support, advanced cardiac life support and trauma courses given to sixth class medical students at the emergency medicine internship
  1. Tez No: 752943
  2. Yazar: ALIREZA MANEVI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 6. sınıf tıp fakültesi öğrencilerine acil stajında verilen temel yaşam desteği, ileri kardiyak yaşam desteği ve ileri travma yaşam desteği eğitimlerinin başarı ve memnuniyet düzeylerini ölçmek ve değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Tanımlayıcı ve retrospektif olarak yapılan bu araştırmanın evrenini 2019-2020 yıllarında KTÜ Tıp Fakültesi'nde acil stajında olan 6. Sınıf öğrencileri oluşturdu. Çalışmaya 120 öğrenci dahil edildi. Literatür doğrultusunda hazırlanan ve öğrencilerin sosyo-demografik özelliklerini içeren anket formları oluşturuldu. Eğitimlerin öncesinde ve sonrasında, öğrencilerin bilgi düzeylerini ölçen, ölçme ve değerlendirme testleri yapıldı. Ayrıca eğitimlerden sonra öğrencilerin memnuniyetlerini ölçen memnuniyet anketleri yapıldı. Çalışmadan elde edilen veriler, bilgisayar ortamında IBM SPSS 23 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Araştırmaya katılan 120 öğrenciden; Temel ve ileri kardiyak yaşam desteği eğitimi alanların ön test puan ortalamaları; (60,44±11,84), son test puan ortalamaları; (87,93±10,57) olup istatistiksel olarak anlamlı farkı vardı (p0,05). Aynı şekilde acilde uzmanlık yapmayı hedefleyenler ve hedeflemeyenler açısından da istatistiksel açıdan fark tespit edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the success and satisfaction level of basic life support, advanced cardiac life support and advanced trauma life support training given to 6th grade medical students during their emergency internship. Materials and methods: The universe of this descriptive and retrospective study consisted of 6th grade students of the Faculty of Medicine, who were in emergency internship rotation at the KTU Faculty of Medicine in 2019-2020. 120 students were included in the study. Questionnaire forms that were prepared in line with the literature and included the socio-demographic characteristics of the students were created. Before and after the training, evaluation tests that measuring the knowledge levels of the students were conducted. In addition, satisfaction surveys were conducted to evaluate the satisfaction of the students after the training. The data obtained from the study were analyzed in computer environment using IBM SPSS 23 package program. Results: Out of 120 students participating in the research; The mean scores of the pre-test (60.44±11.84) and post-test scores (87.93±10.57) of those receiving basic and advanced cardiac life support training and there was a statistically significant difference between them (p0.05). Likewise, there was no statistical difference between those who aimed to specialize in the emergency and those who did not (p>0.05).