Türk Ceza Kanunu kapsamında suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçu (TCK m. 282)
Under the Turkish Criminal Code crime of laundering of assets acquired from an offence (TCC art. 282)
  1. Tez No: 752942
  2. Yazar: EMRE DEMİRYÜREK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Karapara ve karapara aklama tarihinin en az paranın tarihi kadar kadim olduğu belirtilmektedir. Dinamik bir çağın içinde yaşamamız sebebiyle günümüzde karapara aklama yöntemleri her geçen gün gelişmekte ve bu yöntemlere yenileri eklenmektedir. Bilişim alanında yaşanan gelişmeler hem hayatımızı kolaylaştırmakta hem de hayatımıza yeni zorluklar getirmektedir. Karapara aklanmasının yalnızca ulusal sonuçları olmayıp, uluslararası düzenin birden fazla alanına olumsuz etkileri de vardır. Bireysel suçlular veya organize suç örgütleri yasadışı elde ettikleri haksız kazançları aklama ihtiyacı içerisindedirler.“Türk Ceza Kanunu Kapsamında Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerini Aklama Suçu (TCK m. 282)”isimli çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmamızda suç tipinin incelenmesinden önce ilk olarak genel kavramlar, karaparanın tarihi, karaparanın aklanmasının aşamaları ve uygulamada kullanılan yöntemler, karaparanın ve kayıt dışı ekonominin ekonomik düzene etkileri, karaparanın organize suçluluk ile arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde suç tipi detaylıca değerlendirilmiştir. Her ne kadar suç tipi 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitap, Dördüncü Kısım, İkinci Bölümde,“Adliyeye Karşı Suçlar”başlığı altında düzenlense de bu suçun niteliği itibariyle“Ekonomik Suç”olduğunu söylemek mümkündür. Bundan dolayı çalışmamız ekonomik suç ve ceza bakımından da değerlendirilmiştir. Suç tipinin, dikkat çeken bir başka özelliği ise; suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama suçunun vücut bulabilmesi için kendisinden önce başka bir öncül (öncü, müsnet) suçun varlığına ihtiyaç duyulmasıdır. Öncül suç şartının uygulamadaki görünümü, yüksek mahkeme kararları ve öğretideki görüşlerle birlikte incelenmiş ve suç tipi ile ilgili önerilere yer verilmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise karaparanın aklanması ile mücadele nedenleri, karaparanın aklanması ile mücadelede ulusal, uluslararası düzenlemeler ve bu suçla mücadele eden uluslararası kuruluşlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is indicated that the history of black money and money laundering is at least as old as the history of money. By virtue of the fact that living in a dynamic era, nowadays, money laundering methods are developing from day to day and new ways are being added. Developments in the field of informatics both make our lives easier as well as bring new challenges to our lives. Money laundering not only has national consequences, but also impacts more than one area of the international order adversely. Individual criminals or organized crime groups are in need of laundering their ill-gotten gains obtained illegally. Our study named“Crime of Laundering of Assets Resulting from Crime in Turkish Penal Code (Art. 282)”consists of three parts. In our study, before examining the type of crime, general concepts, the history of black money, the stages of money laundering and the methods used in practice, the effects of black money as well as the underground economy on the economic order, the relation between black money and organized crime are elaborated at first. In the second part, the type of crime is evaluated in detail. Although the type of crime is regulated under the title of“Crimes Against the Justice”in the Second Book, Fourth Part, Second Chapter of the Turkish Penal Code No. 5237, it could be expressed that this crime is an“Economic Crime”in terms of its qualification. For this reason, our study is also interpreted from the economic crime and punishment point of views. Another remarkable feature of the crime type is the need for the presence of another antecedent (precursor, ground) crime in order for the offense of laundering the assets arising from the crime to come into existence. The view of the predicate offense condition in practice is assessed together with the decisions of the supreme court as well as the remarks in the doctrine, and suggestions regarding the type of crime are included. In the last part of our study, the reasons for the fight against money laundering, national and international regulations in the fight against money laundering, and international organizations fighting against this crime are examined.