Gebe düvelerde inaktif parapoxvirus ovis uygulamasının kolostrum ve buzağı sağlığı üzerine immunmodulatorik etkileri
Immunmodulatoric effects of inactive parapoxvirus ovis application to pregnant heifers on colostrum and calf HEALTH
- Tez No: 752953
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞAHAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sunulan bu doktora tez çalışmasının amacı; sığırlarda kolostrogenezisin hız kazandığı gebeliğin son döneminde uygulanan inaktif Parapoxvirus Ovis (İPPVO) immunmodulasyon protokolünün kolostrum kalitesi, pasif transfer başarısı ve buzağı sağlığı üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışmanın hayvan materyalini ankara ilinde üretim yapan özel bir çiftlikteki Holstein ırkı gebe düveler ve buzağıları oluşturdu. Tohumlama kayıtları ve gebelik muayenelerinin not alındığı sürü yönetim programı referans alınarak, gebelik süresi 280 gün varsayılmış ve her düve için muhtemel doğum tarihleri belirlenmiştir. Düveler randomize olarak çalışma ve kontrol grubuna ayrıldıktan sonra; çalışma grubunda muhtemel doğum tarihlerine 25, 23 ve 21 gün kala, toplamda 3 doz, 2 ml lik İPPVO preperatı, intramusküler (Zylexis, Zoetis, USA), kontrol grubuna ise aynı planda ve hacimde izotonik NaCI %0,9 enjeksiyonu yapılmıştır. Doğumla birlikte annelerden kolostrum örnekleri, buzağılardan ise doğumdan 24 – 48 saat sonra kan alınarak serumları çıkartılmıştır. Alınan örnekler laboratuvar analizleri yapılıncaya kadar – 20 oC dondurucuda muhafaza edilmiştir. Tüm örneklerin toplanmasını takiben, dondurulmuş olan örnekler çözdürülerek özel bir laboratuvarda ELISA yöntemi kullanılarak IgG konsantrasyonları ölçülmüştür. Gebeliğin son 1 ayında düvelerin sağlık gözlemleri, 1 aylık olana kadar da buzağların günlük olarak sistemik sağlık muayeneleri yapılmıştır. Toplanan tüm veriler excell dosyasına kaydedilerek istatistik analizler uygulanmıştır. Çalışma kapsamında İPPVO preperatı kullanılan düvelerde herhangi bir yan etki gözlenmemiştir. İPPVO uygulanan düvelerin kolostrum IgG konsantrasyonları 59,64 mg/ml, kontrol grubu düvelerin kolostrum IgG konsantrasyonu 59,62 mg/ml olarak ölçülmüş ve aradaki fark istatistik yönden anlamsız bulunmuştur (p>0,05). İPPVO uygulanan düvelerden doğan buzağıların 24-48 saatlik yaştaki ortalama kan serumu IgG konsantrasyonu 32,6 mg/ml, kontrol grubundan doğan buzağıların ortalama kan serumu IgG konsantrasyonu 28,7 mg/ml olarak ölçülmüştür. Buzağıların beslendiği kolostrum IgG konsantrasyonu ile kan serumlarında ölçülen IgG konsantrasyonları arasında pozitif bir korelasyon belirlenmiş (r=0.024), ancak bu korelasyon anlamlı değildi. (p>0,05). Çalışma kapsamında iki grup buzağıları arasında yapılan günlük sağlık kontrolleri sonucunda toplanılan veriler değerlendirildiğinde hastalığa yakalanma ve buzağı ölümleri yönünden de anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). İPPVO grubu düvelerde ortalama gebelik süresi 286,85 gün, kontrol grubu düvelerde ortalama gebelik 284,9 gün olarak kaydedilmiştir. Gebelik süresiyle kolostrum IgG konsantrasyonları arasındaki korelasyon İPPVO ve kontrol grubu için ayrı ayrı değerlendirildiğinde gebelik süresinin uzamasının kolostrum IgG seviyelerine negatif yönlü etki yaptığı, ancak bu etkinin istatistik yönden anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak yapılan bu araştırmada; sığırda immunmodulatör İPPVO'nun tekrarlanan enjeksiyonlarının kolostrum kalitesi ve buzağı sağlığı üzerine etkinliği ölçüldü ve incelendi. Söz konusu uygulamanın kolostrum IgG konsantrasyonu ve buzağı sağlığı üzerine belirgin pozitif etkisinin, kayda değer düzeyde anlamlı bulunmadığı tespit edildi. İşletmeye özgü özelliklerin (örneğin: hijyen, hayvanların bireysel beslenme ve refahı) iyi düzeyde olmasının, bu durumda etkili rol oynayabileceği, düvelerde gebelik süresinin uzamasının kolostrum IgG konsantrasyonunu negatif etkileyebileceği kanaatine varıldı. Bu bulgular göz önüne alınarak, daha fazla düve ve buzağı popülasyonu üzerinde ileri düzeyde çalışmalar yapılabileceği sonucuna varıldı
Özet (Çeviri)
The aim of this presented doctoral thesis is to investigate the effects of inactive Parapoxvirus Ovis (IPPVO) immunomodulation protocol applied in the last period of pregnancy, when colosrogenesis accelerates in cattle, on colostrum quality, passive transfer success and calf health. The animal material of the study consisted of Holstein breed pregnant heifers and calves in a private farm in Ankara. With reference to the herd management program, in which insemination records and pregnancy examinations are noted, the gestation period is assumed to be 280 days and possible birth dates are determined for each heifer. After dividing heifers randomly into study and control groups; to the study group, 3 doses, 2 ml of IPPVO preparation, (Zylexis, Zoetis, USA) were injected intamuscular in total, 25, 23 and 21 days before the possible due dates, while isotonic NaCl 0.9% in the same plan and volume was injected to the control group. Colostrum samples were taken from the mothers at birth and blood samples were taken from calves 24 – 48 hours after birth and their serums were extracted. The samples taken were kept in a – 20 oC freezer until laboratory analysis. Following the collection of all samples, frozen samples were thawed and IgG concentrations were measured in a private laboratory using the ELISA method. Health examinations of heifers in the last 1 month of pregnancy and daily systemic health examinations of calves until 1 month of age were performed. All collected data were saved in an excel file and statistical analyzes were applied. No side effects were observed in the heifers using the IPPVO preparation within the scope of the study. Colostrum IgG concentrations of heifers treated with IPPVO were measured as 59.64 mg/ml and control group heifers as 59.62 mg/ml, and the difference was found to be statistically insignificant (p>0.05). The mean blood serum IgG concentration of the calves born from the heifers treated with IPPVO at the age of 24-48 hours was 32.6 mg/ml, and the mean blood serum IgG concentration of the calves born from the control group was 28.7 mg/ml. A positive correlation was found between the colostrum IgG concentration in which the calves were fed and the IgG concentrations measured in the blood serum (r=0.024), but this correlation was not significant (p>0.05). When the data collected as a result of daily health controls between the two groups of calves were evaluated within the scope of the study, no significant difference was found in terms of catching the disease and calf deaths (p>0.05). The mean gestation period of heifers in the IPPVO group was 286.85 days, and the mean gestation of heifers in the control group was 284.9 days. When the correlation between gestational period and colostrum IgG concentrations was evaluated separately for IPPVO and control group, it was determined that prolongation of the pregnancy period had a negative effect on colostrum IgG levels, but this effect was not statistically significant. In conclusion, in this study; the effectiveness of repeated injections of the immunomodulatory IPPVO in cattle on colostrum quality and calf health was measured and examined. It was detected that the significant positive effect of the application on colostrum IgG concentration and calf health was not significantly significant. It was concluded that the good level of farm-specific features (eg hygiene, individual nutrition and welfare of animals) may play an effective role in this situation, and the prolongation of the gestation period in heifers may negatively affect the colostrum IgG concentration. Considering these findings, it was concluded that further studies can be conducted on more heifer and calf populations.