Ticari işlemlerde taşınır rehnine konu olabilecek varlıkların yeknesak ticaret kanunu (UCC) ve uncitral teminatlı işlemler model kanunu ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
The movable assets that can be subject to pledge in commercial transactions: A comperative analysis with uniform commercial code and uncitral model law on secured transactions
  1. Tez No: 752971
  2. Yazar: GİZEM IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YATAĞAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Bu tez çalışmasında, 6750 sayılı Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu kapsamında rehne konu olabilecek varlıkların, Yeknesak Ticaret Kanunu'nun 9. maddesi (UCC) ve UNCITRAL Teminatlı İşlemler Model Kanunu ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, teslimsiz taşınır rehnine ilişkin yasal düzenlemelerin kanunlaştırma süreci ve amacına değinilmiş, ticari işlem kavramı, rehin sözleşmenin ve teminatlı işlemlerin tarafları, taşınır varlık ile sicilin fonksiyonu ele alınmıştır. İkinci bölümde, ticari işlemlerde taşınır rehninin uygulama alanı ile rehin konusu olabilecek varlıklar, Yeknesak Ticaret Kanunu ve UNCITRAL Model Kanunu ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise taşınır rehninin kapsamına giren diğer unsurlar ile taşınır varlıkların birleşmesi, karışması ve yeni bir ürüne dönüşmesinin rehin hakkına etkisi açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis to compare the movable assets that can be subject to pledge within the scope of the Law on Pledge over Movable Assets in Commercial Transactions numbered 6750, Uniform Commercial Code article 9 and UNCITRAL Model Law on Secured Transactions. In the first part of the study, it was mentioned about the aim and legislative process related to non-possessory pledge over movable assets as well as the term of commercial transactions, parties to pledge agreement as well as secured transations, moveable asset and the function of registry were explained. In the second part it was mentioned about the scope of pledge over movable assets in commercial transactions, the assets that can be subject to non-possessory pledge as compared with Uniform Commercial Code and UNCITRAL Model Law. In the third and last part it was mentioned about other assets which are included in the scope of pledge, commingled goods and the assests transformed into a product on security right.