Flört şiddetine yönelik farkındalık programının üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü üzerindeki etkisi
The effect of dating violence awareness program on university students' emotion dysregulation
- Tez No: 752970
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP NAZLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu araştırmanın amacı, Flört Şiddetine Yönelik Farkındalık Programının (FŞYFP) üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü üzerindeki etkisini belirlemek ve FŞYFP'nin üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme güçlüğü ve flört şiddeti farkındalığına olan etkisine yönelik değerlendirmelerini ve programa yönelik görüşlerini incelemektir. Araştırmada karma yöntemlerden iç içe desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 8 deney 8 kontrol olmak üzere 16 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmanın deney grubuna araştırmacı tarafından ACT'ye dayalı geliştirilen 9 oturumluk FŞYFP çevrimiçi olarak uygulanmıştır. Program, ACT'nin ilkelerine dayalı olarak an ile temas, kabul, bilişsel ayrışma, bağlamsal benlik, değerler ve değer odaklı davranış olmak üzere altı unsurdan yararlanılarak geliştirilmiştir. Araştırmanın verileri DDGÖ-16, Kişisel Bilgi Formu, Odak Grup Görüşme Formu, Oturum Günlükleri ve Program Değerlendirme Formu ile toplanmıştır. Programda nicel verilerin analizinde gruplar arası ve grup içi karşılaştırmaları yapmak için Mann Whitney U ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi; nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır Araştırmanın nicel boyutunda, deney grubundaki öğrencilerin duygu düzenleme güçlüğü ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olduğu, son test ve izleme testi arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Deney ve kontrol gruplarının duygu düzenleme güçlüğü son test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı bir fark bulunmaktadır. Araştırmanın nitel boyutunda programın duygu düzenleme güçlüğü ve flört şiddeti farkındalığı üzerinde etkili olduğuna yönelik değerlendirmelerin olduğu görülmüştür. Programın becerilere ve ilişkiye yönelik önemli katkıları olduğu belirtilmiştir. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılarak program ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study aims to examine the effect of Dating Violence Awareness Program on emotion dysregulation of university students and the evaluations of university students about the effects of the program on emotion dysregulation and awareness of dating violence. The study was designed in embedded research design as one of the mixed research methods. The study group consisted of 16 university students; 8 in experimental group and 8 in control group. The 9-session FŞYFP developed by the researcher based on ACT was applied online to the experimental group. The program was developed based on the principles of the ACT and using six elements: contact with present moment acceptance, cognitive defusion, self as context, value and commitment action. The data were collected via the DERS-16, Personal Information Form, Focus Group Interview Form, Session Logs and Program Evaluation Form. In the analysis of the quantitative data, Mann Whitney U and Wilcoxon Signed Rank tests were used to make betweengroup and within-group comparisons, while content analysis was used in the analysis of the qualitative data. In the quantitative dimension of the study, it was determined that there was a significant difference between the students' pretest and posttest scores of emotional dysregulation in the experimental group, and there was no significant difference between the posttest and the follow-up test scores. There was a significant difference between the emotional dysregulation post-test scores of the experimental and control groups; in favor of the experimental group. In the qualitative dimension of the study, it was seen that there were evaluations showing that the program was effective on emotion dysregulation and awareness of dating violence. It was stated that program makes significant contributes to reletionships and skills. The findings were discussed within the framework of the relevant literature and suggestions were made about the program.