Estetik dinleme türü etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dinleme sürecine yansımaları (Halk edebiyatı örneği)
Reflections of aesthetic listening type activities on the listening process of primary school 3rd grade students (The example of folk literature)
- Tez No: 753004
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR GİRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Araştırmada ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dinleme becerilerine ilişkin durumlarının estetik dinleme metinleri aracılığıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması kullanılan araştırma, 4 hafta ve 30 ders saati sürmüştür. Halk edebiyatı türlerinden sekiz tür kullanılarak öğrencilere toplam 20 etkinlik uygulanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçlarını öğrenci günlükleri, araştırmacı günlüğü, gözlem ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları oluşturmuştur. Estetik dinleme aşamalarının gerçekleştirme sürecinde öğrencilerin yaşadıkları zihinsel süreçler beş temada toplanmıştır. Bu temalar; tahminde bulunma, görselleştirme, dil oyunlarını keşfetme, bağlantı kurma ve özetlemedir. Araştırma sonuçlarına göre, estetik dinleme türü öğrencilerin dinleme sürecinden zevk almasını, eğlenmesini ve güzel vakit geçirmesini sağlamıştır. Bu dinleme türü sonucunda öğrencilerin bilişsel, davranışsal ve duyuşsal becerilerine ilişkin çeşitli zihinsel süreçler yaşadıkları ortaya çıkarılarak örneklerle betimlenmiştir. Uygulama sırasında kullanılan çeşitli halk edebiyatı türleri öğrencilerin etkinliklere karşı olumlu tutum, davranış ve tepkiler göstermesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, it was aimed to examine the listening skills of primary school 3rd grade students through aesthetic listening texts. The research, which used action research, one of the qualitative research designs, lasted 4 weeks and 30 course hours. A total of 20 activities were applied to the students by using eight genres of folk literature. The data collection tools of the research consisted of student diaries, researcher diary, observation and semi-structured interview questions. The mental processes experienced by the students in the process of performing the aesthetic listening stages were gathered under five themes. These themes are; guessing, visualizing, exploring language games, making connections and summarizing. According to the results of the research, the type of aesthetic listening enabled the students to enjoy the listening process, have fun and have a good time. As a result of this type of listening, it was revealed that the students experienced various mental processes related to their cognitive, behavioral and affective skills and were described with examples. Various types of folk literature used during the application enabled the students to show positive attitudes, behaviors and reactions to the activities.