Intermittent resources assessment on power grid under an hourly scaled bottom-up model
Saatlik ölçeklendirilmiş temelden-yukarı model altında güç şebekesi üzerinde aralıklı kaynak değerlendirmesi
  1. Tez No: 753028
  2. Yazar: NURDAN YAĞMUR BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL SARICA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, TIMES modelleme çerçevesini kullanarak Türkiye elektrik sektörünü modellemeyi ve incelemeyi amaçlamaktadır. Önerilen modelin kararlarını çeşitli senaryolar altında incelemeye çalışır. Dünya genelinde enerji ihtiyacı arttıkça, nüfus artışı ve sanayileşme ile Türkiye'nin ihtiyacı da her geçen yıl artmaktadır. Bu ihtiyacı gelecek dönemlerde aşırı artan maliyetler veya sistem kararsızlıkları ile karşılaşmadan karşılamak için doğru planlanmış yatırım kararlarına ihtiyaç vardır. Mevcut elektrik sektörü referans senaryoda modellenmiştir. Rüzgar ve güneş santralleri ile ilgili bölgesel yatırım seçenekleri için farklı senaryolar uygulanmıştır. Devlet teşvikleri ile ilgili politikalar diğer senaryolarda uygulanmaktadır. Sonuç olarak, maliyet ve yatırım kararları için sistem çapında bir analiz yapılmaktadır. Önerilen senaryoların sonuçları referans senaryo ile karşılaştırılmaktadır. Gelecekteki elektrik sektörüne yönelik potansiyel yolların altı çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to model and examine the Turkish electricity sector by using TIMES modeling framework. It attempts to investigate the decisions of the proposed model under various scenarios. As the energy need grows globally, Turkey's need is also rising each year with the increase in population and industrialization. Properly planned investment decisions are needed to satisfy this need in future periods without facing increased costs or system instabilities. The current electricity sector is modeled in the reference scenario. Other scenarios for regional investment options for wind and solar power plants have been carried out. The policies about government incentives are applied in other scenarios. In the end, a system-wide analysis for cost and investment decisions is done. The results of the proposed scenarios are compared with the reference scenario. The potential pathways to the future electricity sector are underlined.