Birbirine eksenel normal kuvvet alan çubuklar ile bağlı düzlemsel iki çubuğun taşıma matrisi ile çözümü
  1. Tez No: 75308
  2. Yazar: RECEP ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taşıma matrisinden faydalanarak birbirine eksenel normal kuvvet alan çubuklar ile bağlı düzlemsel iki çubuk incelenmiştir. Birinci bölümde; konunun kısaca özeti yapılmıştır. İkinci bölümde; çubuk geometrisi hakkında bilgi verilmiş ve çubuğa ait genel denklemler elde edilmiştir. Üçüncü bölümde; taşıma matrisi ve tekil etkiler hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümde, çubuk probleminin başlangıç değerleri ile çözümünün genel formülasyonu yapılmıştır. Dördüncü bölümde; doğru eksenli çubuğun taşıma matrisi çıkartılmış ve kapalı şekilde elde edilemeyen taşıma matrisleri için bir sayısal yöntem formüle edilmiştir. Beşinci bölümde; birbirine eksenel normal kuvvet alan çubuk ile bağlı iki çubuğun formülasyonu, daha önceki bölümlerde elde edilen bilgiler yardımı ile yapılmıştır. Formülasyonda çubuklardan biri doğru, diğeri ise parabol alınmıştır. Altıncı bölümde; oluşturulan bilgisayar programı hakkında bilgi verilmiş ve çözülen örnek sistemlere ait bazı özellikler ve sonuç değerleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE ANALYSIS OF TWO RODS CONNECTED WITH RODS CARRYING ONLY NORMAL FORCES BY USING THE CARRY-OVER MATRIX In this work, two rods that are connected with rods only carrying normal forces have been solved by the carry-over matrix. As it is well-known, the 12*12 carry-over matrices of plane rods may be separated into two 6*6 matrices. One of these matrices is for the coplanar forces, the other one is for the forces perpendicular to the plane. We have used for parabolic arcs 6*6 carry-over matrix. For straight rods the order of this matrix is 4*4 The work is composed of seven parts. In the second part, the geometry of the plane rod has been introduced. The tangent to the elastic curve is t-direction, the direction of the normal in the plane to t- direction is n-direction and the direction normal to the plane is b-direction. The equilibrium equations are: -> dM -»-»-> - -+txT+m = 0 as ^ + P = ° Where T is the resultant of the stresses in the cross-section, while M is the resultant of the couples obtained from transformation of the distributed moments to the -* -> centroid. On the other hand p and m are distributed forces and couples -» respectively. Here, the independent variable s represents the arch length and t is the unit tangent vector. The compatibility equations are: dU - -> -* -- = y+Qxt dsda ds = co Where U is the displacement vector, Q is the rotation of the cross-section, y is -> correlative deformation of unit length of the rod and a is correlative rotation of unit -> -> length of the rod. Due to these equations show the relation between U and Q, it is named as compatibility equation. -> -» -> -> Constitution equations show relation between T, M and y,co which can be written in the follownig form: -> -» T=C.y -* where D is the rigidity of the rod with respect to couples M. C is the rigidity of the -> rod with respect to forces T. The four vectorial equations form a system of 12 equations which can be written as: ^ = AS+P For the non-homogenous case, S is composed of U, Q, T, M. The principal matrix is of course 12*12. But as mentioned above it is 6*6 for parabolic rods and 4*4 for straight rods, s can be written as curved coordinate by s = p.d * m S(5) = F( s). S(0) + J F(s - Ç). p(£. dğ +£ F(s - 4 ). K(£ ) 0 '=1 For s = tp and F(s) = eSA equation written above may be shown in the following form: S(