COVID-19 pandemisi süresince çalışan hemşirelerde travma sonrası büyüme düzeyi ve algılanan sosyal destek arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between posttraumatic growth level and perceived social support in nurses working during the COVID-19 panemic
  1. Tez No: 753093
  2. Yazar: MANOLYA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yaklaşık iki buçuk yıldır gündemimizde olan COVID-19 pandemisi, pandemiyle birebir mücadele eden hemşireleri psikolojik ve fizyolojik olarak etkilemektedir. Travma olarak nitelendirilebilecek bu sürecin sonucunda, hemşirelerde travma sonrası büyüme gelişmiş olabilir. Literatürde sosyal desteğin travma sonrası büyüme ile ilişkili olduğunu belirten çalışmalar bulunmaktadır. Bu araştırma COVID-19 sürecinde çalışan hemşirelerin travma sonrası büyüme düzeyleri, çok boyutlu algılanan sosyal destek düzeyleri ve aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte ve kesitsel olarak yapılmıştır. Gerekli etik kurul ve kurum izinleri alındıktan sonra araştırma kapsamında COVID-19 hastasına bakım vermiş/veren 62 hemşireye ulaşılmıştır. Veriler Sosyo- demografik Form, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Travma Sonrası Büyüme Envanteri ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler IBM SPSS Statistics 24 adlı paket program kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has been on our agenda for nearly two and a half years. The COVID-19 pandemic affects nurses who are struggling with it psychologically and physiologically. As a result of this process, which can be described as trauma, post-traumatic growth may have developed in nurses. There are studies in the literature stating that social support is associated with posttraumatic growth. This study was conducted as a descriptive and cross-sectional study to determine the post-traumatic growth levels, multidimensional perceived social support levels and the relationship between nurses working during the COVID-19 process. After obtaining the necessary ethics committee and institutional permissions, 62 nurses who cared for COVID-19 patients were reached within the scope of the study. Data were collected with the Socio-demographic Form, the Multidimensional Scale of Perceived Social Support, and the Post Traumatic Growth Inventory. Statistical analyzes were performed using a package program called IBM SPSS Statistics 24.