Covıd-19 pandemisinde çalışan hemşirelerde psikolojik sağlamlık ve ruh sağlığının travma sonrası büyümeye etkisi
The effect of psychological resilience and mental health on post-traumatic growth in frontline nurses during covid-19 pandemic
- Tez No: 806160
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE SUKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, COVID-19 pandemisinde ön safhasında çalışan hemşirelerde psikolojik sağlamlık ve ruh sağlığının travma sonrası büyümeye etkisini incelemek amacı ile planlandı. Araştırma bir eğitim araştırma hastanesinde; pandemi sürecinde bakım veren 165 hemşire ile Ocak 2022-Mayıs 2022 tarihleri arasında veriler toplandı. Verilerin toplanmasında; araştırmacılar tarafından hazırlanan veri toplama formu ile Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS 21), Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği Kısa Formu kullanıldı. Verilerin analizinde ANOVA ve Kruskall Wallis testleri kullanıldı. Hemşirelerin anksiyete ve stresi azaldıkça, benlik algısında değişimin arttığı ve psikolojik sağlamlık düzeyi artıkça benlik algısında değişim, yaşam felsefesinde değişim ve başkalarıyla ilişkilerde değişim, toplam travma sonrası büyüme arttığı bulundu.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to examine the effects of resilience and mental health on post-traumatic growth in frontline nurses working during the COVID-19 pandemic. Data were collected between January 2022 and May 2022 with165 nurses providing care during the pandemic in a training and research hospital. The data were collected with data information form by the researchers and Post Traumatic Growth Inventory, Depression Anxiety Stress Scale (DASS 21), and Connor-Davidson Psychological Resilience Short Form. The data were analyzed by ANOVA and Kruskall Wallis tests in SPSS programme. It was found that as the anxiety and stress of the nurses decreased, the change in self-perception increased, and as the psychological resilience level increased, the change in self-perception, the change in the philosophy of life and the change in relations with others, and the total post-traumatic growth increased.