Vezikoüreteral reflülü çocuklarda subüreterik enjeksiyon öncesi ultrasonografi ile ölçülen subüreterik tünel uzunluğu, mesane duvar kalınlığı ve distal üreter çapının tedavi başarısı ile ilişkisi
The relationship between subureteric tunnel length, bladder wall thickness and distal ureter diameter measured by ultrasonography before subureteric injection with treatment success in children whose vesicoureteral reflux
  1. Tez No: 753094
  2. Yazar: MEHMET ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ŞEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Primer vezikoüreteral reflülü (VUR) çocuklarda subüreterik enjeksiyon tedavisi öncesi ultrasonografi (USG) ile ölçülen subüreterik tünel uzunluğu (detrüsör giriş-orifis mesafesi), mesane duvar kalınlığı ve distal üreter çapının tedavi başarısı ile ilişkisini değerlendirmek amaçlandı. Çalışmamıza bu amaç doğrultusunda 2020-2022 yıllarında primer VUR nedeniyle subüreterik enjeksiyon yapılan 1-16 yaş arasında 35 hasta (53 renal ünite) dahil edildi. Veriler prospektif olarak toplanıp değerlendirildi. Hastalara ameliyat öncesi yapılan USG ile üreter orifisi konumundaki mesanenin duvar kalınlığı, subüreterik tünel uzunluğu ve üreter distal çapı ''mm'' olarak ölçüldü ve kaydedildi. Aynı zamanda yaş, cinsiyet, VUR derecesi, taraf, hidronefroz derecesi, başvuru şikayeti, mesane-bağırsak disfonksiyonu, renal skar bulguları kaydedildi. Bu verilerin tedavi başarısı üzerine etkisi değerlendirildi. Hastaların ortalama yaşı 6,83 ± 3,84 yıl olarak hesaplandı. Hastaların 32' si kız (%91,4), 3'ü erkekti (%8,6). Hastaların 6' sında (%17,1) reflü sağ tarafta iken, 11' inde sol (%31,4), 18' inde (%51,4) bilateraldi. Sağda en sık grade 3 (%25,7), solda ise grade 4 reflü (%34,3) izlendi. Ameliyatın genel başarısı %79 (n=42/53) olarak hesaplandı. Başarısız ve başarılı gruplar yaş, cinsiyet, VUR derecesi, taraf, bilateralite, hidronefroz derecesi, başvuru şikayeti, mesane-bağırsak disfonksiyonu, mesane duvar kalınlığı ve distal üreter çapı açısından karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmadı (p0,05). Başarılı grupta 16 hastada (%38,1) renal skar, başarısız grupta 10 hastada (%90,9) renal skar mevcuttu. Başarılı ve başarısız gruplar arasında renal skar varlığı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmıştır (p=0,002). Başarısız olan grupta detrüsör orifis mesafesi ortalama 7,32 ± 3,15 mm, başarılı olan grupta ise 10,64 ± 3,78 mm olarak ölçülmüştür. Her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark ortaya çıkmıştır (p=0,004). Detrüsör orifis mesafesinin üreter distal çapına oranına (D/Ü oranı) bakıldığında başarısız olan grupta ortalama 1,37±0,45 olarak hesaplanmış iken başarılı olan grupta 2,12±0,83 olarak hesaplanmıştır. Başarısız olan grupta bu oranın başarılı olan gruba göre anlamlı olarak düşük olduğu görülmüştür (p=0,006). Detrüsör orifis giriş mesafesi
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between subureteric tunnel length (detrusor entry-orifice distance), bladder wall thickness and distal ureter diameter measured by ultrasonography (USG) before subureteric injection in children with primary vesicoureteral reflux (VUR) with treatment success. Thirty-five patients (53 renal units) between the ages of 1 to 16 who underwent subureteric injection due to primary VUR between 2020-2022 were included in our study. Prospectively collected data were evaluated retrospectively. The wall thickness of the bladder at the ureteral orifice, the length of the subureteric tunnel and the distal diameter of the ureter were measured by USG and recorded as“mm”before the surgery. At the same time, age, gender, degree of VUR, side, bilaterality, degree of hydronephrosis, complaints of admission, bladder-intestinal dysfunction, renal scar signs were recorded. The effect of these data on the success of treatment was evaluated. The mean age of the patients was calculated as 6.83 ± 3.84 years. 32 of patients (%91,4) were girls and three patients (%8.6) were boys. Reflux was on the right in 6 (17.1%) patients, on the left in 11 (31.4%), and bilateral in 18 (51.4%). On the right side grade 3 reflux was more common (25.7%) and on the left side grade 4 reflux was more common (34.3%). The overall success of the operation was calculated as 79% (n=42/53). There were no statistically significant differences between unsuccessful and successful groups in terms of age, gender, degree of VUR, side, bilaterality, degree of hydronephrosis, complaint of admission, bladder-intestinal dysfunction, bladder wall thickness and distal ureter diameter (p>0.05). In the successful group, 16 patients (%38.1) had renal scars, while in the unsuccessful group,10 patients (%90.9) had renal scars. A statistically significant difference was found between the successful and unsuccessful groups in terms of the presence of renal scars (p=0.002). The mean detrusor-orifice distance was measured as 7.32 ± 3.15 mm in the unsuccessful group and 10.64 ± 3.78 mm in the successful group. A statistically significant difference was found between both groups (p=0.004). The ratio of the detrusor-orifice distance to the distal diameter of the ureter (D/U ratio) was calculated as an average of 1.37±0.45 in the unsuccessful group, while in the successful group it was calculated as 2.12±0.83. It was observed that this ratio was significantly lower in the unsuccessful group compared to the successful group (p=0.006). The probability of failure was estimated as 81.82% (95% CI=48.2-97.7) for those with a detrusor orifice entry distance