Genital siğillerde psikososyal etkinin araştırılması ve yaşam kalitesi ölçeği geliştirilmesi
Investigation of psychosocial impact of genital warts and development of a quality of life scale
- Tez No: 753121
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Anogenital siğiller, Human Papilloma Virüslerinin(HPV) neden olduğu ve cinsel yolla bulaşan en sık hastalıklardandır. Yaklaşık 40 tipi mukozal enfeksiyona neden olabilen HPV'ler, anogenital siğiller gibi benign ekzofitik lezyonlar dışında invaziv kanserlere de neden olabilirler. HPV enfeksiyonlarının görünür lezyonlara neden olmasının yanında invaziv kanser riski oluşturması, kültürel ve dini inanışlar, cinsiyet, cinsel ilişki durumuna göre olumsuz psikososyal etkilere yol açabilmektedir. Çalışmamızda Türk toplumunun kültürel yapısına uygun, klinik uygulamalarda ve araştırmalarda kullanılabilecek, Türkçe özgün bir yaşam kalite ölçeği geliştirilmesi amaçlanmıştır. Ölçek geliştirilmesi Prof.Dr.Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları kliniğine genital siğil şikayeti ile başvuran, 18 yaş ve üstü, okur yazar hastalar ile önce yapılandırılmamış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerden elde edilen maddeler benzer özelliklerine göre gruplandırılmıştır. Gruplara ayrılan maddelerden olumlu, dolaysız ve anlaşılır 13 madde oluşturulmuştur. Soruların yanıtları 5'li Likert ölçeği şeklinde hazırlanmıştır. Ayrıca hastaların lezyonlarını hafif, orta ve şiddetli şeklinde değerlendirilmeleri istenmiştir. Hekim değerlendirmesi için de lezyon boyutu/sayıları esas alınarak Hekim Değerlendirme Ölçeği oluşturulmuştur. Genital Siğillerde Yaşam Kalite Ölçeği adı verilen ölçeğin güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla test- tekrar test ve iç tutarlılık ölçümleri, geçerliğin değerlendirilmesi amacıyla faktör analizi yapılmıştır. Yapılan ölçümlerde testin Cronbach Alfa katsayısı 0.822, 7-10 gün sonra uygulanan test-tekrar test güvenirliği ise 0.908 bulunmuştur. Ölçek geçerliği için yapılan açımlayıcı faktör analizinde, ölçeğin Kaiser Meyer Olkin(KMO) örneklem yeterlilik değeri 0.752 bulunmuş olup örneklem büyüklüğü analiz için yeterli saptanmıştır. Ölçeğin alt boyutlarının değerlendirilmesi için Varimax rotasyon yöntemi ile maddelere temel bileşenler analizi uygulandığında 4 faktör olduğu tespit edilmiş, binişik faktörler analiz edildiğinde iki faktörün yeterli olduğu saptanmıştır. Geliştirilen Genital Siğil Yaşam Kalitesi Ölçeği (GSYKÖ) geçerli ve güvenilir olarak saptanmış olup genital siğillerin kişinin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilediği ortaya koymuştur. Yapılandırılmamış görüşmelerde, katılımcılar cinsel ilişkiden kaçındıkları, genital siğillerin güven problemlerine yol açabildiği, lezyonların artması kaygısı taşıdıkları gibi ifadeler kullanılmışlardır. Geliştirilen ölçekle de gösterilmiştir ki genital siğiller kişinin iyilik halini ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Sonuç olarak 13 sorudan oluşan GSYKÖ hastalar tarafından polikliniklerde 3-5 dakika gibi kısa bir sürede cevaplanabilen bir ölçek olup, psikososyal etkilenme düzeyinin ölçülmesi, tedavi sonrası değerlendirme ve çalışmalarda kullanılabilecek ülkemiz sosyo-kültürel özelliklerine uygun, Türkçe geliştirilmiş özgün ilk ölçektir.
Özet (Çeviri)
Anogenital warts are one of the most common sexually transmitted diseases caused by Human Papilloma Viruses (HPV). HPVs, which can cause approximately 40 types of mucosal infections, can cause invasive cancers and benign exophytic lesions such as anogenital warts. In addition to HPV infections causing visible lesions, the risk of invasive cancer and adverse psychosocial effects of HPV infections may vary among individuals according to cultural and religious beliefs, gender, and sexual relationship status. In our study, we aimed to develop a Turkish original quality of life scale that is suitable for the cultural structure of the Turkish society and can be used in clinical practice and research. Unstructured interviews were conducted with literate patients aged 18 years and older who applied to the Skin and Venereal Diseases Clinic of Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital with the complaint of genital warts. The items obtained from the interviews were grouped according to their similar characteristics. 13 positive, direct, and understandable items were formed from the grouped items. The answers to the questions were prepared using a 5-point Likert scale. Patients were also asked to rate their lesions as mild, moderate, and severe. For physician evaluation, a Physician Rating Scale was created based on lesion size/number. Test-retest and internal consistency measurements were performed to evaluate the reliability of the quality of life scale in Genital Warts, and factor analysis was performed to assess the validity. The Cronbach's alpha coefficient of the test was 0.822, and the test-retest reliability was 0.908 after 7-10 days. In the exploratory factor analysis conducted for scale validity, the Kaiser Meyer Olkin (KMO) sampling adequacy value of the scale was found to be 0.752, and the sample size was found to be sufficient for the analysis. When the principal component analysis was applied to the items with the Varimax rotation method to evaluate the sub-dimensions of the scale, it was determined that there were four factors. When overlapping factors were analyzed, it was determined that two factors were sufficient. The Genital Warts Quality of Life Scale (GWQLS) was found to be valid and reliable and revealed that genital warts negatively affect the quality of life of the person. During the unstructured interviews, participants made statements such as avoiding sexual intercourse, genital warts can cause trust problems, and were concerned about the increase in lesions. The developed scale shows that genital warts negatively affect well-being and quality of life. In conclusion, the 13-question GSQQS is a scale that patients can answer in outpatient clinics in a short period of 3-5 minutes, and it is the first original scale developed in Turkish by the socio-cultural characteristics of our country that can be used in measuring the level of psychosocial impact, post-treatment evaluation and studies.