Ortaokul öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığının yordayıcıları olarak oyunlarla ilgili bilişlerin ve duygu düzenleme becerilerinin incelenmesi
Investigation of cognitions about games and emotion regulation skills as predictors of digital game addiction in secondary school students
  1. Tez No: 753122
  2. Yazar: NUR ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAKİNE GÜLFEM ÇAKIR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın birinci amacı ortaokul öğrencilerinde dijital oyun oynamayla ilgili bilişlerin ve duygu düzenlemenin dijital oyun bağımlılığının yordayıcısı olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın ikinci amacı dijital oyun bağımlılığında cinsiyet ve anne baba eğitim durumu değişkenine göre fark olup olmadığının incelenmesidir. Araştırmanın evrenini 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan resmi ortaokullardaki beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul'un merkez ilçelerinden birinde üç ortaokulda 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında öğrenim gören gönüllü 5-6-7 ve 8. Sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın çalışma grubu 208'i kız, 239'u erkek olmak üzere 447 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrencilerin yaşları 10-14 arası değişmektedir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, İnternet Oyun Oynama Bozukluğu Ölçeği, İnternet Oyun Oynama Bilişleri Ölçeği ve Ergenler İçin Duygu Düzenleme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 20 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Dijital oyun bağımlılığının cinsiyet ve anne baba eğitim durumu değişkenlerine göre fark olup olmadığına bakıldığında, öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı puanlarının cinsiyete göre anlamlı bir biçimde farklılaştığı görülmüştür. Erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı puanlarının kız öğrencilere göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığı puanlarının anne baba eğitim durumuna göre ise anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı görülmüştür. Regresyon analizi sonuçlarına göre, oyunlarla ilgili uyumsuz katı kural, oyun temelli benlik saygısı, sosyal kabul ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme değişkenleri dijital oyun bağımlılığını anlamlı bir şekilde yordarken; oyun ödülleriyle ilgili inanış, içsel işlevsel duygu düzenleme, içsel işlevsel olmayan duygu düzenleme, dışsal işlevsel duygu düzenleme değişkenlerinin dijital oyun bağımlılığını anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur. Bu bulgulara göre öğrencilerin oyunlarla ilgili uyumsuz katı kural, oyun temelli benlik saygısı, sosyal kabul ve dışsal işlevsel olmayan duygu düzenleme becerileri puanları arttıkça dijital oyun bağımlılığı puanlarının da arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The first aim of this study was to examine whether cognitions about digital game playing and emotion regulation are predictors of digital game addiction in secondary school students. The second aim of this study was to examine whether there is a difference in digital game addiction according to gender and parental educational level. The universe of the research consists of fifth, sixth, seventh and eighth grade students in public secondary schools in Fatih district of Istanbul in the 2021-2022 academic year. The study group of the research consists of volunteer 5-6-7 and 8th grade students studying in three secondary schools in İstanbul in the 2021-2022 academic year. The study group of the research consists of 447 students, 208 girls and 239 boys. The ages of the students vary between 10-14. Demographic Information Form, Internet Gaming Disorder Scale, Internet Gaming Cognition Scale and Adolescent Emotion Regulation Scale were used as data collection tools in the study. The data were analyzed using the SPSS 20 package program. When it was examined whether there was a difference in digital game addiction according to the variables of gender and parental education status, it was seen that the digital game addiction scores of the students differed significantly according to gender. It was found that the digital game addiction scores of male students were significantly higher than female students. It was observed that the digital game addiction scores of the students did not differ significantly according to the educational status of their parents. According to the results of the regression analysis, while maladaptive strict rules about games, game-based self-esteem, social acceptance and external dysfunctional emotion regulation variables significantly predicted digital game addiction; Beliefs about game rewards, internal functional emotion regulation, internal dysfunctional emotion regulation, external functional emotion regulation variables did not significantly predict digital game addiction. According to these findings, it can be said that as the scores of students' incompatible strict rules about games, game-based self-esteem, social acceptance and external dysfunctional emotion regulation skills increase, their digital game addiction scores also increase.