Akdeniz kültürlerinde göç ve göçmen edebiyatı
Migration and migrant literature in Mediterranean cultures
  1. Tez No: 753141
  2. Yazar: HANDAN TEKEMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT KOLUKIRIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Comparative Literature, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Akdeniz Göç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Küreselleşmeyle birlikte gelen sorunların başında bulunan göç olgusu kimlik, kültürel çatışmalar, yoksulluk gibi pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda göç kavramıyla ortaya çıkan ayrılık durumu, insan ve mekân üzerinde de çok yönlü bir etkiyi doğurmaktadır. Tüm bu sorunlar dâhilinde çeşitli sebeplerle ortaya çıkan göç, özellikle edebiyat alanında da kendisini göstermektedir. Başka coğrafyalara gerek gönüllü gerekse zorunlu şartlar altında göç etmiş bireylerin, yaşamlarını konu alan gazeteler, dergiler, şiirler ve romanlar yayınlanmasıyla yaygınlık kazanmaya başlayan göç ve göçmen edebiyatı, hem varılan mekânda yaşanan olaylar çerçevesinde edinilen deneyimleri ve kişinin duygu ve his dünyasını yansıtması bağlamında hem de geride bırakılan hayatın özlemi içerisinde bireyin içine düştüğü ruhsal durumun aktarılması açısından önem taşımaktadır. Bu çalışma bağlamında yazılı belgelerin içerik taramasını ivedilikle gerçekleştirmek için kullanılan nitel araştırma tekniklerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analiziyle, ilgili konu kapsamında değerlendirilen romanların, Akdeniz'de göçe ve bu süreçte yaşananlara ilişkin bir anlayış oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda çalışmanın ana konusunu oluşturan Akdeniz kültürlerinde göç ve göçmen edebiyatı çerçevesinde Amin Maalouf'un“Afrikalı Leo”ve Hassan Kanafani'nin“Güneşteki Adamlar”adlı eserleri araştırma konusu olarak seçilmiştir. Esere konu edilen karakterler ve onların yaşam öyküsü üzerinden okuyucuya aktarılması amaçlanan göç ve göçmenliğe dair bulgular, gerçek kişiler ve olaylar çerçevesinde yaşanılan durumlar ve bireylerin his dünyası çerçevesinde değerlendirilerek analizi yapılmaktadır. Çalışma boyunca Akdeniz'deki insan hareketliliğini anlamak ve anlarken de edebi metinler üzerinden bu hareketliliğin analizinin yapılması amaçlanmaktadır. Çalışmanın temelini oluşturan Akdeniz coğrafyası ekseninde göç konusu, Akdeniz kültürlerinde gerçekleşen ve gerçek yaşamın kaçınılmaz bir parçası olarak göz önüne serilen göç ve göçmen yaşamının edebi açıdan ele alınarak gerçeklerin yansıtıldığı ve aktarıldığı bir dünyanın varlığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration, which is at the forefront of the problems that come with globalization, brings along many problems such as identity, cultural conflicts and poverty. At the same time, the separation situation that emerged with the concept of migration has a multifaceted effect on people and space. Migration, which emerged for various reasons within all these problems, shows itself especially in the field of literature. Immigration and immigrant literature, which started to become widespread with the publication of newspapers, magazines, poems and novels about the lives of individuals who migrated to other geographies either voluntarily or under compulsory conditions, both in the context of reflecting the experiences gained within the framework of the events in the destination and the person's world of emotions and feelings. It is important in terms of conveying the mental state of the individual in the longing for the life left behind. In the context of this study, document analysis method, which is one of the qualitative research techniques used to perform content scanning of written documents, was used immediately. With the document analysis, it is aimed to create an understanding of the novels evaluated within the scope of the relevant subject, migration in the Mediterranean and what happened in this process. In this context, the works of Amin Maalouf's“African Leo”and Hassan Kanafani's“Men in the Sun”were chosen as research subjects within the framework of migration and immigrant literature in Mediterranean cultures, which constitute the main subject of the study. The characters that are the subject of the work and the findings on immigration and immigration, which are intended to be conveyed to the reader through their life stories, are evaluated and analyzed within the framework of real people and events, and the emotional world of individuals. Throughout the study, it is aimed to understand and analyze human mobility in the Mediterranean through literary texts. The issue of migration on the axis of the Mediterranean geography, which forms the basis of the study, reveals the existence of a world in which the facts are reflected and transferred by considering the migration and immigrant life, which takes place in Mediterranean cultures and is an inevitable part of real life, from a literary perspective.