MÖ. 3. bin yılda Batı ve Orta Anadolu metal vücut takıları
Western and Central Anatolian metal body jewelry in the 3rd millennium BC
  1. Tez No: 753142
  2. Yazar: ALİ BERKAN TOKATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERKAN FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
MÖ. 3. Binyılda Batı ve Orta Anadolu Metal Vücut Takıları konulu bu çalışmada, Batı ve Orta Anadolu içerisinde yer alan yerleşmeler ve mezarlık alanlarında açığa çıkartılan metal vücut takılarının yanında satın alma yolu ile müzelerde sergilenen metal vücut takıları incelenmiştir. Çalışma iki bölümde oluşmaktadır. İlk bölümde, MÖ. 3. Binyıla tarihlenen Batı ve Orta Anadolu'da metal vücut takılarının tespit edildiği yerleşimler ve mezarlık alanları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın esas konusunu oluşturan ikinci bölümde, Batı ve Orta Anadolu'da açığa çıkartılan metal vücut takılarının tipolojik olarak ayrılması ile alt başlıklar oluşturulmuş ve bu alt başlıklar içerisinde incelemesi yapılmıştır. Tipolojik olarak ayrılan metal vücut takıları, vücutta bulundukları bölümlere ve dönemlerine göre sıralanmıştır. Batı ve Orta Anadolu'da tespit edilen metal vücut takılarının haricinde varsa yakın coğrafyalardaki örneklerine tipoloji bölümlerinde yer verilmiştir. Tezin sonuç kısmında ele alınan metal vücut takıları, tespit edildiği yerleşim ve mezarlık alanlarına göre istatistiksel ve yakın coğrafyaları olan Balkanlar, Yunan Adaları, Mezopotamya ve Kafkaslarla olan benzer örneklerine göre değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study“Western and Central Anatolian Metal Body Jewelry in the 3rd Millennium BC”deals with metal body jewelry, both of unknown origin, purchased by museums, and from excavated settlements, as well as cemeteries in Western and Central Anatolia. The thesis consists of two parts. The first part offers a detailed analysis in alphabetic order about the 3rd millennium BC settlements and cemeteries in Western and Central Anatolia where metal body jewelry has been unearthed. In the second part, which is the main body of the thesis, metal body jewelry from Western and Central Anatolia has been examined in typological subdivisions. Metal body jewelry from neighbouring regions has been included in the study as well. The conclusion of the thesis offers statistics about the settlements and cemeteries where metal body jewelry has been found. Similar objects from neighbouring regions, such as the Balkans, the Aegean islands, Mesopotamia, and Caucasia, were examined as well.