Bertrand-cournot mixed duopoly with private and public information
Özel ve kamusal bilginin varlığında bertrand-cournot karma düopol modeli
  1. Tez No: 753143
  2. Yazar: GÖKHAN CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY CUMBUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, fiyat belirleyici bir firmanın miktar belirleyici bir firma ile rekabet ettiği bir Bertrand-Cournot karma düopol modelinde talep bilgisinin özel ve toplumsal değerini karakterize ediyoruz. Firmaların kendi özel talep bilgilerinin kesinliği arttıkça her firmanın beklenen denge karının arttığını gösteriyoruz. Ayrıca, fiyat belirleyici (miktar belirleyici) firmanın özel talep bilgisinin daha kesin hale gelmesinden sonra beklenen tüketici fazlasının ve toplam fazlanın azaldığını (arttığını) gösteriyoruz. Fiyat belirleyici firma, miktar belirleyici firmadan talep hakkında zayıf bir şekilde daha iyi bilgiliyse, talep hakkındaki kamusal bilginin kesinliği arttığında beklenen toplam fazlanın arttığını, miktar belirleyici firmadan yeteri kadar düşük bilgiliyse toplumsal fazlanın azaldığını gösteriyoruz. Son olarak, firmalar için stratejik değişken seçimi (fiyat vs. miktar) içsel olduğunda, Bertrand-Cournot karma düopol modelinin çok çeşitli parametre değerleri için denge olduğunu gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we characterize the private and social value of demand information in a Bertrand-Cournot mixed duopoly setup in which a price-setting firm competes with a quantity-setting firm. We show that the expected equilibrium profit of each firm increases with the precision of its own private signal. Moreover, the expected consumer and total surpluses decrease (increase) after the private signal of the price-setting (quantity-setting) firm becomes more precise. The expected total surplus increases (decreases) in the precision of the public signal about demand if the price-setting firm is weakly better (sufficiently lower) informed than the quantity-setting firm. Lastly, we show that when the choice of strategic variable (prices vs. quantities) is endogenous for firms, Bertrand-Cournot mixed duopoly occurs for a wide range of parameter values.