XIX. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde Saint-Benoit lisesi (1804-1914)
The Saint-Benoit high school in the Ottoman Empire in the XIX. century (1804-1914)
- Tez No: 753145
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN SARIKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, Fransız misyoner kurumu olan Saint-Benoit Lisesi'nin siyasî, eğitim ve misyonerlik tarihini ele almakta ve Fransız misyonerlerin Osmanlı Devleti'nde gerçekleştirdikleri faaliyetleri ortaya koymaya çalışmaktadır. 18. yüzyılın sonundan itibaren Fransa ve Papalık tarafından doğu misyonerlik faaliyetlerinin başına getirilen Lazarist misyonerler, 19. yüzyıl boyunca bu görevde bulunmuşlardır. Saint-Benoit'i doğu misyonerlik faaliyetlerinin merkezi haline getiren Lazaristler, uzun zamandır mektep olarak kullanılan bu kurumu bir koleje dönüştürmüşlerdir. Sahip oldukları imtiyazları kullanarak hem Osmanlı'daki gayrimüslim vatandaşlar hem de Müslümanlar üzerinde sosyo-kültürel açıdan etkin olmuşlardır. Aynı zamanda Osmanlı Devleti'nin siyasi meselelerine müdahil olmuş ve politik sahada etkin rol oynamışlardır. Böylelikle 19. yüzyıl boyunca başta eğitim olmak üzere pek çok alanda adlarından söz ettirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the political, educational and missionary history of Saint-Benoit High School, a French missionary institution, and tries to reveal the activities of French missionaries in the Ottoman Empire. From the end of the 18th century onwards, Lazarist missionaries were put in charge of eastern missionary activities by France and the Papacy and served in this capacity throughout the 19th century. The Lazarists turned Saint-Benoit into a center of eastern missionary activities and transformed this institution, which had been used as a school for a long time, into a college. Using their privileges, they had a socio-cultural influence on both non-Muslim citizens and Muslims in the Ottoman Empire. They also intervened in the political affairs of the Ottoman Empire and played an active role in the political arena. Thus, they made a name for themselves in many fields, especially in education, throughout the 19th century.