Köpeklerde entropiyon sağaltımında hyaluronik asit kullanımı
Entropion treatment using hyaluronic acid in dogs
- Tez No: 753188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OYTUN OKAN ŞENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hyaluronik asit (HA), organ veya tür özgüllüğü olmaması ve bu nedenle teoride alerjik reaksiyon riski olmaması nedeniyle son 15 yılda insan tıbbında tercih edilen bir dermal dolgu maddesi haline gelmiştir. Hyaluronik asidin veteriner cerrahide kullanımı ise oldukça yenidir. İnsanlardaki göz kapağı anomalilerindeki başarısı göz önüne alındığında, hyaluronik asidin dolgu materyali olarak köpeklerde hafif ve orta dereceli entropionun sağaltımı için kullanımı uygun görülmektedir. Bu yöntem sayesinde genç, geriatrik veya anestezi riski taşıyan hayvanların entropion sağaltımının anestezisiz ve operasyonsuz şekilde mümkün olup olmadığı ortaya konulacaktır.
Özet (Çeviri)
Hyaluronic acid (HA) has become a preferred dermal filler in human medicine over the last 15 years due to its lack of organ or species specificity and, therefore, no risk of allergic reactions in theory. The use of hyaluronic acid in veterinary surgery is quite new. Considering its success in eyelid anomalies in humans, it seems appropriate to use hyaluronic acid as a filling material for the treatment of mild and moderate entropion in dogs. With this method, it will be demonstrated whether the entropion treatment of young, geriatric, or animals at risk of anesthesia is possible without anesthesia and operation.