Determination of firing parameters of a missilelaunched from cold launch platform by artificialneural network
Soğuk atış platformundan fırlatılan bir füzenin atış parametrelerinin yapay sinir ağı yöntemi ile belirlenmesi
  1. Tez No: 753207
  2. Yazar: BÜŞRA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SUNAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, füze ve mühimmat sistemlerinin karadan veya deniz üstünden (satıh) havaya atışı için kullanılmakta olan atış sistemlerinden Soğuk Atış (İng. Cold Launch) yönteminin ve parametrelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Füze ve mühimmatların yerden atışı için klasik olarak ve en çok Sert Fırlatma (İng. Hard Launch) sistemi kullanılmaktadır. Sert fırlatmada, füzenin itki sistemi kanister içerisinde ateşlenerek fırlatma sisteminden ayrılması ve hedefe yönelimi sağlanmaktadır. Ancak bu durum itkide kayıplara neden olmakta; personel ve platform güvenliği açısından riskleri barındırmaktadır. Ayrıca kanister içerisinde ateşlemeden kaynaklı oluşacak basınç ve sıcaklık yüklerine karşı füze ve fırlatıcı sistemin dayanıklı ve görev yapabilir bir tasarıma sahip olmasını gerektirir. Bu durumun sonucu olarak maliyet ve ağırlık yükü karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda bahsedilen risklerin önüne geçilmesi amacıyla Soğuk Atış Yöntemi çeşitli ülkelerin askeri ürünlerinde kullanılmaktadır. Ancak olayın dinamikliği ve pek çok farklı parametreye bağlı olması nedeniyle klasik sayısal hesaplama yöntemi ile hesaplanması zor olmaktadır. Tez kapsamında, yapılan testlerle eş zamanlı olarak sayısal çözümleme araçları (MSC Adams, Matlab/Simulink, MSC Easy5) kullanılmıştır. Füze fırlatma açısı, füze uzunluğu, ortam sıcaklığı ve piroteknik basınç girdi parametreleri ile füze ivmesi çıktı olarak alınarak çeşitli yapay sinir ağı modelleri de geliştirilmiştir. Modellenen yapay sinir ağlarından dört saklı katmanlı olanın eğitim doğrulaması ve test açılarından bu çalışmada en uygun model olduğu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the Cold Launch method and its parameters, which is one of the launching systems used for firing missile and ammunition systems from land or over the sea into the air. Hot Launch systems are used classically and mostly for launching missiles and ammunitions from the ground. In the hot launching, the propulsion system of the missile is fired in the canister, allowing it to separate from the launch system and aim at the target. However, this situation causes losses in thrust; contains risks in terms of personnel and platform security. In addition, it requires that the missile and launcher system have a durable and functional design against the pressure and temperature loads that will arise from firing in the canister. As a result of this situation, cost and weight burdens arise. In order to prevent the above-mentioned risks, the Cold Launching Method is recently used in military products of various countries. However, it is difficult to calculate and predict parameters of the cold launching with the classical numerical calculation methods due to the complex dynamics of the event and interactions of many different parameters. Hence, within the scope of the thesis, numerical analysis tools such as MSC Adams and Easy5, and Matlab/Simulink are used simultaneously with the tests to analyze and predict the firing parameters of the cold launch process. Various artificial neural network models are also developed by taking the missile launch angle and length, the ambient temperature and pyrotechnical pressure as input parameters and the missile acceleration as the output. The artificial neural network model with four hidden layers is found to be the most suitable one based on training verification and testing.