Stop motion tekniği ile seramik sanatında hareket izlenimi
Impression of movement in ceramic art with stop motion technique
- Tez No: 753208
- Danışmanlar: DOÇ. YEŞİM ZÜMRÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüz sanatında sınırların azaldığı, ifadenin zenginleştiği, malzeme ve tekniğin ifadeyi destekler nitelikte bir araya geldiği, farklı disiplinlerin birbirleri ile etkileşim içerisinde olduğu görülmektedir. Animasyon tekniklerinde olan stop motion tekniği farklı disiplinlerden etkileşim almaktadır. Günümüzde seramik sanatı da bu etkileşimlerden biridir. Ana hatları seramik ve stop motion birlikteliği üzerine şekillenen tezin ilk bölümünde fotoğraf keşfedilmeden önce kullanılan canlandırma aletleri ve kullanım şekilleri incelenmiştir. İkinci bölümünde modern canlandırma tekniklerinin işleyişleri ve nasıl uyguladığı üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümünde stop motion tekniğinin tarihçesi, tekniğin kendi içinde nasıl sınıflandırıldığı, claymotion, kukla canlandırma ve kes çıkar tekniklerinin öncü sanatçıların eserleri incelenmiştir. Dördüncü bölümde seramik ve stop motion birlikteliğine dair sanatçı incelemeleri ve son bölümde ise kişisel uygulamalara ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's art, it is seen that the boundaries are reduced, the expression is enriched, the materials and techniques come together in a way that supports the expression, and different disciplines interact with each other. Today, it is one of these interactions in ceramic art. The stop motion technique, which is one of the animation techniques, receives interaction from different disciplines. In the first part of the thesis, the main lines of which are shaped in line with the unity of ceramics and stop motion. In the second part, the functioning of modern techniques and how they work are emphasized. In the third chapter, the history of the stop motion technique, how the technique is divided within itself, and the designers of claymotion, puppet animation techniques and cut-out animation techniques, where prominent artists are examined, are explained. In the fourth period, artist studies on the relationship between ceramics and stop motion and personal applications in the last part are included.