5607 sayılı kaçakçılıkla mücadele kanunu kapsamında gümrük kaçakçılığı suçları
Customs smuggling crimes within the scope of the anti-smuggling law numbered 5607
  1. Tez No: 753209
  2. Yazar: HASAN SEFA KARAHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCAN SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Devletlerin ekonomik politikalarını en çok etkileyen suçlar kaçakçılık suçları olduğundan dolayı ekonomik politikaları korumanın en önemli araçlarından birisini kaçakçılığı önlemeye ilişkin yasal düzenlemeler oluşturmaktadır. 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu ve bu kanun ile yasal düzenleme altına alınan suç ve cezalar ise devletimizin kaçakçılığı önlemeye yönelik geliştirdiği suç siyasetinin en önemli parçasıdır. Kaçakçılık türleri arasında yer alan, yarattığı kayıt dışı ekonomi ile devletlerin ekonomik politikalarını en çok etkileyen gümrük kaçakçılığı ise gümrük mevzuatına aykırı bir şekilde yurda eşya sokulması olarak tanımlanabilir. Tezin konusunun 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Kapsamında Gümrük Kaçakçılığı Suçları olması sebebiyle; kaçakçılık, gümrük kaçakçılığı ve bu hususlar ile alakalı temel kavramlar ile tez içinde yer alan suçların daha iyi anlaşılabilmesi için genel suç ve ceza teorileri açıklanmaya çalışılmıştır. Devamında ise gümrük kaçakçılığı suçunu oluşturan ithalat ve ihracat kaçakçılığı suçları maddi ve manevi unsurları, özel görünüş şekilleri, yaptırımları ve görevli-yetkili mahkemeleri açıklanarak tez tamamlanmıştır. Tezin hazırlanmasında güncel yargı kararlarından da yararlanılarak 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu Kapsamında Gümrük Kaçakçılığı Suçlarının pratikteki uygulamalarına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the crimes that most affect the economic policies of the states are the crimes of smuggling, one of the most important tools of protecting the economic policies is the legal regulations regarding the prevention of smuggling. The Anti-Smuggling Law No. 5607 and the crimes and penalties regulated by this law are the most important parts of our state's crime policy to prevent smuggling. Customs smuggling, which is among the types of smuggling and most affects the economic policies of states with the informal economy it creates, can be defined as the smuggling of goods into the country in violation of customs legislation. Since the subject of the thesis is Customs Smuggling Crimes within the scope of Anti-Smuggling Law No. 5607; smuggling, customs smuggling and the basic concepts related to these issues and in order to better understand the crimes in the thesis general crime and punishment theories have been tried to be explained. Afterwards, the objective and subjective elements of the import and export smuggling crimes which constitute the customs smuggling crime, the special appearance forms, the sanctions and the jurisdiction-territorial jurisdiction courts are explained, and the thesis is completed. In the preparation of the thesis, the practical applications of Customs Smuggling Crimes within the scope of the Anti-Smuggling Law No. 5607 are also included by making use of the current judicial decisions.