Uluslararası vergilendirmede karşılıklı anlaşma usulü
Mutual agreement procedure at international taxation
  1. Tez No: 753212
  2. Yazar: ÖZGE ÖZMEN KORKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, çifte vergilendirmenin önlenmesi amacıyla geliştirilen alternatif bir çözüm yöntemi olan karşılıklı anlaşma usulünün uluslararası hukuk ve iç hukuk bakımından karşılaştırmalı analizine özgülenmiştir. Günümüz hukuk sistemlerinde, alternatif çözüm yolları ön plana çıkmış ve bu doğrultuda gerek arabuluculuk gerekse uzlaşma kurumları iç hukukta etkin bir şekilde uygulanmaya başlanmıştır. Gelişen teknoloji ve küreselleşen dünya, uluslararası vergilendirme sorunlarını da beraberinde getirmiştir. Uluslararası vergilendirmenin en önemli sorunları arasında çifte vergilendirme yer almaktadır. Bu nedenle devletler çifte vergilendirmenin önlenmesi maksadı ile bir araya gelerek çok taraflı anlaşmalar hazırlamışlardır. Tezimizde uluslararası vergilendirme kavramı, çifte vergilendirmenin önlenmesi ve karşılıklı anlaşma usulünün ulusal ve uluslararası mevzuatlardaki yeri açıklanacaktır. Bu bağlamda Model Anlaşmalar incelenecek ve Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya ve Hollanda arasındaki ikili vergi anlaşmalarında bu uygulamanın hangi koşullara tabi tutulduğu, iç hukukla bağlantısının ne şekilde olacağı gibi soruların cevabı aranacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is allotted to the comparative analysis of the mutual agreement procedure, which is an alternative solution method developed for the avoidance of double taxation, in terms of international law and domestic law. In today's legal systems, alternative solutions have come to the fore and in this direction, both mediation and reconciliation institutions have begun to be implemented effectively in domestic law. Developing technology and the globalizing world have brought along international taxation problems. Double taxation is one of the most important problem of international taxation. For this reason, States have come together and prepared multilateral agreements in order to avoide double taxation. In our thesis, the concept of international taxation, the avoidance of double taxation and the place of mutual agreement procedure in national and international legislation will be explained. In this context, Model Agreements will be analyzed and the conditions under which this application is subject in bilateral tax agreements between the Republic of Turkey and Germany and Netherlands. Then, some questions will be discussed such as where it was detained and how its connection with domestic law.