A comparative study between linear and non-linear control of induction motor
Asenkron motor için doğrusal ve doğrusal olmayan kontrol metodolojilerinin karşılaştırması
- Tez No: 753225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKBATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Asenkron motor, diğer motorlara kıyasla dayanıklılığı ve düşük maliyeti ile ilgili avantajları nedeniyle endüstriyel uygulamalarda en yaygın motorlardan biridir. Asenkron motorun tahrik sistemini tasarlamak için skaler veya vektör yöntemleri kullanılır. Vektör kontrolü, tepki süresi ve harici rahatsızlıkların üstesinden gelme açısından yüksek bir dinamik performansa sahiptir. Bu yazıda, vektör kontrolü kavramına dayalı olarak motor hızını düzenlemek için üç kontrol yöntemi arasında karşılaştırmalı bir çalışma sunulmuştur. Bu makale, sistem parametreleri değiştiğinde oluşabilecek manyetik doygunluğu önlemek için manyetik akı vektörünün her iki bileşenini de düzenlemenin önemine odaklanmaktadır. Önerilen kontrol sistemleri MATLAB-Simulink'te simüle edilmiştir, tüm kontrol sistemleri, stator ve rotor dirençlerinin değerlerinde bir değişiklik olup olmadığı açısından test edildi, simülasyon sonuçları, PI regülatörü kullanmak için makinede manyetik bir doygunluk meydana geldiğini gösterdi, ancak bir LQI veya geri adımlı kontrolör için bu sorun ortadan kaldırıldı. LQI kontrolörü ile karşılaştırıldığında, geri adım atan kontrolör, sistem parametrelerindeki değişikliğe rağmen daha düşük bir yerleşme süresi ve harici rahatsızlıkların üstesinden gelme konusunda daha fazla yetenek elde etme avantajına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Induction motor is one of the most common motors in industrial applications because of its advantages related to its durability and low cost compared to other motors. In order to design the drive system of the induction motor, either scalar or vector methods are used. The vector control has a high dynamic performance in terms of response time and overcoming external disturbances. In this paper, a comparative study was presented between three control methods for regulating motor speed based on the concept vector control. The paper focuses on the importance of regulating both components of the magnetic flux vector, in order to avoid the magnetic saturation that can occur when the system parameters change. The proposed control systems are simulated in MATLAB- Simulink, all control systems were tested for the presence of a change in values of the stator and rotor resistances, the simulation results showed that a magnetic saturation has occurred in the machine in order to use PI regulator, but for a LQI or back stepping controller, this problem was eliminated. Compared with LQI controller, the back stepping controller has the advantage that it achieves lower settling time and greater ability in overcoming external disturbances despite the change of system parameters.