İltica sonrası yaşanılan zorlukların travmatik yaşantılar ile travma sonrası büyüme arasındaki düzenleyici etkisi
The moderator effect of post-migration living difficulties between traumatic experiences and post-traumatic growth
- Tez No: 753224
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TOLGA ARICAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin iltica sonrası yaşadıkları zorlukların, travmatik yaşantıları ile travma sonrası büyümeleri arasındaki düzenleyici etkisi incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu Hatay ilinde yaşayan, 18-65 yaş aralığında 192'si kadın, 109'u erkek olmak üzere 301 Suriyeli mülteciden oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, travmatik yaşantılar için Kümülatif Travma Ölçeği, travma sonrası büyüme düzeyini belirlemek için Travma Sonrası Büyüme Envanteri ve göç sonrası yaşanan zorlukları belirlemek için İltica Sonrası Yaşanılan Zorluklar Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma sonucunda Türkiye'de yaşayan Suriyeli mültecilerin iltica sonrası yaşadıkları zorlukların travmatik yaşantıları ve TSB düzeyleri arasında düşük düzeyde düzenleyici bir etkisi bulunduğu saptanmıştır. Travmatik yaşantılar ve İSYZ düzeyi birlikte arttıkça, Suriyeli mültecilerde TSB düzeyi de artmaktadır. Ayrıca hapse girme, işkence görme, ayrımcılığa uğrama, yoksul bir ailede büyüme gibi toplu kimlik travmalarının TSB düzeyini pozitif yönde yordadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The moderator effect of the post-migration living difficulties of Syrian refugees living in Turkey between their traumatic experiences and their post-traumatic growth was examined in this study. The study sample of the research consists of 301 Syrian refugees, 192 women and 109 men, between the ages of 18-65 living in the province of Hatay. As data collection tools, Personal Information Form, Cumulative Trauma Scale for traumatic experiences, Post Traumatic Growth Inventory to determine post-traumatic growth level, and Post-Migration Living Difficulties Scale to determine post-migration difficulties were used. As a result of the study, it was determined that the post-migration living difficulties of the Syrian refugees living in Turkey had a low level of moderator effect between their traumatic experiences and PTG levels. As the traumatic experiences and the level of PMDL increase together, the level of PTG in Syrian refugees also increases. In addition, collective identity traumas such as being imprisoned, tortured, discriminated against and growing up in a poor family have been found to positively predict the level of PTG.