Yapay sinir ağları, kriging ve polinomlar ile yerel jeoid belirleme yöntemlerinin Amasya ili örneğinde karşılaştırılması
Comparision of local geoid determination methods with artificial neural networks, kriging and polynomials in the example of Amasya province
  1. Tez No: 753233
  2. Yazar: ENDER ESKİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSOY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Klasik haritacılık faaliyetleri yerine günümüzde sıklıkla tercih edilen GNSS ölçüm yöntemleri elipsoidal yüksekliğin kısa sürede belirlenmesini sağlamaktadır. Ancak elipsoid yüksekliği fiziksel bir anlam ifade etmemektedir. Bu nedenle mühendislik hesaplamalarında fiziksel bir anlamı olan ortometrik yükseklikler kullanılmaktadır. Ortometrik yüksekliklere geçmek için de jeoid yüksekliğinin bilinmesi gerekmektedir. Jeoid yüksekliği bu tez kapsamında olduğu gibi yerel olarak da belirlenebilir. Yapılan tez kapsamında Amasya ilinde yerel jeoidin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada altmışiki adet C3 dereceli nokta verisi kullanılmıştır. Veriler dayanak ve eğitim olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışma bölgesinde polinomlar, kriging ve yapay sinir ağları yöntemleri kullanılmıştır. Uygulama sonucunda belirlenen istatistikler karesel ortalama hata kriterine göre değerlendirilmiştir. Çalışma bölgesinde en iyi sonucun çok katmanlı algılayıcılı yapay sinir ağları yöntemiyle alındığı görülmüştür. Bu yönteme en yakın sonuçlar ise kriging yöntemiyle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Instead of conventional surveying techniques, GNSS measurement methods, which are frequently preferred today, enable the ellipsoidal height to be determined in a short time. However, the ellipsoidal height does not make any physical sense. Therefore, orthometric heights, which have a physical meaning, are used in engineering applications. In order to transform the ellipsoidal height to orthometric height, the geoid model must be known. The geoid model can be determined locally as well as within the scope of this thesis. Within the scope of this thesis, it is aimed to determine the local geoid model in Amasya region. Sixty-two C3 grade GNSS/levelling station were used in the study. The data were divided into two groups as model and test points. Polynomials, kriging and artificial neural network methods were used to create the local geoid model in the study area. The statistics determined as a result of the application were evaluated according to the square mean error criterion. It is observed that the best results have been obtained with the multilayer perceptron artificial neural networks method in the study area. The closest results to this method have been obtained with the kriging method.