Betonarme kirişlerde donatı oranının ve genişlik/yükseklik oranının kiriş davranışına etkileri
The effects of reinforcement ratio and width/height ratio on beam behavior in reinforced concrete beams
  1. Tez No: 753241
  2. Yazar: AHMAD FARID TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, betonarme kirişlerin analizinde ve tasarımında bir kısmı yönetmeliklerde verilen şartlara bağlanmış bazı parametrelerin kirişlerin davranışına nasıl etki ettiğini iki aşamalı bir çalışma ile deneysel olarak gözlemlemek, deney sonuçlarını analitik sonuçlarla kıyaslayarak irdelenmiştir. Birinci aşamada yönetmelikte verilen minimum ve maksimum donatı oranları sınırlarına uyularak ve uyulmayarak üretilen kirişlerin davranışları incelenmiştir. İkinci aşamada ise betonarme kirişlerde farklı a/b (genişlik/yükseklik) oranının kiriş davranışına etkisi incelenmiştir. Birinci aşamada Kirişlerde minimum ve maksimum donatı yerleştirilmiş ve yönetmenlikte tanımlanan maksimum donatı oranı 0.85pb'ye karşı gelen dengeli donatı oranının yanı sıra dengeli donatı oranından daha fazla donatı (over reinforcement) uygulanarak toplam altı tane kiriş üretilmiş olup ve tüm kirişler için yük-deplasman ve moment eğrilik ilişkilerine bakılmıştır. Bu üretilen kirişler 4 noktalı eğilme düzeneğinde test edilmiştir. İkinci aşamada farklı a/d donatı oranlarına sahip olan ve değişik üç tane genişlik / yükseklik oranı olmak üzere toplam 6 tane betonarme kiriş deneye tabi tutulmuştur. Bunlar (2/1, 1/1, 1/2) ebadında olup 2/1 genişliğe yüksekliğin iki katı, 1/1 genişliğe yüksekliğin eşit kare kiriş, 1/2 genişliğe yüksekliğin yarısı şeklinde üç farklı kiriş üretilmiştir. Kiriş boyutları olarak 75x150,105x105,150x75 mm birimindedir. Genişliği 75 mm yüksekliği 150 mm değer türlüsü genişliği 150 mm yüksekliği 75 mm ve 105x105 mm genişliği ve yüksekliği aynı olan kare kiriş olarak tanımlanmıştır. Bunların donatı oranları aynı olup maksimuma minimum arasında bir donatı oranı seçilmiştir. Araştırma sorularında yer alan parametrelerin kiriş davranışına olan etkileri imal edilmiş kiriş numuneleri test edilerek araştırılmıştır. Davranışları kıyaslamak için yük-deplasman grafiklerinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, experimentally observing how some parameters, some of which are dependent on the conditions given in the regulations, affect the behavior of the beams in the analysis and design of reinforced concrete beams, with a two-stage study were examined by comparing the experimental results with the analytical results. In the first stage, the behavior of the beams produced by complying or not complying with the minimum and maximum reinforcement ratio limits given in the regulation was examined. In the second stage, the effect of different a/b ratio on the beam behavior in reinforced concrete beams was investigated. The first stage, minimum and maximum reinforcements were placed in the beams, and a total of six beams were produced by applying more reinforcement than the balanced reinforcement ratio, as well as the balanced reinforcement ratio corresponding to the maximum reinforcement ratio defined in the regulation as 0.85pb, and a total of six beams were produced and the load-displacement and moment curvature relations were examined. These produced beams were tested in a 4-point bending test. In the second stage, a total of 6 reinforced concrete beams with different a/d reinforcement ratios and three different width/height ratios were tested. These are (2/1, 1/1, 1/2) in size and three different beams are produced: 2/1 width is twice the height, 1/1 width is equal to the height, and 1/2 width is half the height. The beam dimensions are 75x150,105x105,150x75 mm. It is defined as a square beam with a width of 75 mm, a height of 150 mm, a type of value width of 150 mm, a height of 75 mm, and a width and height of 105x105 mm. Load-displacement plots were used to compare the behaviors.