Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kişisel sağlık verilerinin kayıt ve korunmasına ilişkin tutumlarının belirlenmesi
Determination of the attitudes of Karabük University Faculty of Health Sciences students on the registration and protection of personal health data
  1. Tez No: 753258
  2. Yazar: EMİNE DEMİR KARABAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KARACA DEDEOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Law, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Etik Değerler Ana Bilim Dalı (Disiplinlerarası)
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kişisel verilerin korunması konusu, bilgi toplumundaki korunması en elzem olan değerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda kişisel verileri işlenecek ilgili kişilerin, kişisel verileri işleyen veri sorumlularının, kişisel verileri işleyenlerin, bilinçli hale getirilmesi ve gerekli denetleme mekanizmalarının kurulması büyük önem arz etmektedir. Hukuksal ve teknik önlemlerin birlikte ele alınarak gerekli stratejiler belirlenerek, kişisel verilerin korunması konusu en yüksek seviyede sağlanabilecektir. Sağlık verileri açısından kişisel veri kavramının daha çok gündemde olduğu bir teknoloji çağında, hangi verinin hangi yolla işleneceği konusu ve bu verilerin kapsamı ve niteliği çoğunlukla yasalarla belirlenmiş olmasına rağmen bazı ihlal durumlarının yaşanması ve bu durumun sağlık alanında sıkça karşımıza çıkması bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Özellikle tıp etiği ilkelerinden biri olan hasta mahremiyetinin korunması bağlamında kişisel veri, etik ve tıp etiği kavramları birlikte ele alınarak bu doğrultuda Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden oluşan evrenden alınan örneklemle Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin kişisel sağlık verilerinin kayıt ve korunmasına ilişkin tutumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan bu çalışma sonucunda öğrencilerin kişisel sağlık verilerinin kayıt ve korunmasına ilişkin tutumlarının olumlu olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin yasal veri paylaşımı ve sağlık veri paylaşımına ilişkin tutumlarının da olumlu olduğu; yine öğrencilerin sağlık veri bilgisi ve kişisel sağlık veri kaydına ilişkin tutumlarının ise orta seviye olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The protection of personal data is accepted as one of the most important values in the information society. In this context, it is of great importance to make the relevant persons whose personal data will be processed, the data controllers who process personal data, those who process personal data, to be conscious and to establish the necessary supervision mechanisms. By considering the legal and technical measures together and determining the necessary strategies, the protection of personal data will be ensured at the highest level. In an age of technology where the concept of personal data is more on the agenda in terms of health data, although the issue of which data will be processed in which way and the scope and nature of this data are mostly determined by law, some violations are experienced and this situation is frequently encountered in the field of health is the basis of this study. Especially in the context of the protection of patient privacy, which is one of the principles of medical ethics, the concepts of personal data, ethics and medical ethics are handled together and, in this direction, it is aimed to determine the attitudes of Karabük University Faculty of Health Sciences students regarding the registration and protection of personal health data with the sample taken from the universe consisting of Karabük University Faculty of Health Sciences students. As a result of this study, it was determined that the attitudes of the students regarding the registration and protection of their personal health data were positive. Students' attitudes towards legal data sharing and health data sharing were also positive; again, it was determined that the attitudes of the students regarding health data information and personal health data recording were at an intermediate level.