Isolation and identification of some bacteria and yeast from diabetes patients with urinary tract infections
İdrar yolu enfeksiyonlu şeker hastalarından bazı bakteri ve mayaların izolasyonu ve tanımı
- Tez No: 753264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAHAD K. Y. AL-DULAIMI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, 2021 yılı Ekim ayı başından 2021 yılı Ekim ayı sonuna kadar Shirqat Hastanesinde yapılmıştır. Çalışmanın amacı, diyabetik hastalarda idrar yolu enfeksiyonuna neden olan bazı bakteri ve maya türlerinin izole edilmesi ve teşhis edilmesidir. İdrar yolu enfeksiyonu olan ve şeker hastalarından 150 idrar örneği alındı. Sonuçlarda, 120 idrar örneğininde bakteri üremesinin olduğuna (pozitif) ve 30 idrar örneğinde ise bakteri üremesinin olmadığına (negatif) ulaşılmış olup, enfekte olmuş kadın sayısı 84 çıkmıştır. %56'lık bu oran bize kadınlarda enfeksiyon oranının erkeklerden daha yüksek olduğunu göstermiştir. İzole edilen türler arasında en yüksek enfeksiyon oranı %41,6 ile E-coli bakterisine ait olup, ikinci sırada %15,83 ile S. saprophyticus, üçüncü sırada ise Enterococcus faecalis yer almıştır. İzolasyon ve teşhis sonuçlarında %9,16 ile C.albicans maya türlerinin varlığını göstermiş bunu %4,16 ile C. Tropicalis izlemiş ve son olarak %1,66 ile C. parapsilosis takip etmiştir Sonuçlar izolatların çoğunun antibiyotiğe, inhibisyon bölgesine göre değişen duyarlılık oranları ile duyarlı olduğunu göstermiş olup, izolatların çoğunun Nalidiksik, amoksisilin, klavulanik asit ve doksisiklin antibiyotiklerine dirençli olduğunu ıspatlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Shirqat General Hospital from the beginning of October 2021 until the end of October 2021. The aim of the study is to isolate and diagnose some types of bacteria and yeasts that cause urinary tract infections in diabetic patients 150 urine samples were collected from patients attending In the results, it was found that there was bacterial growth in 120 urine samples (positive) and no bacterial growth in 30 urine samples (negative), and the number of infected women was 84. This rate of 56% showed us that the infection rate in women is higher than in men. The highest infection rate among the isolated species belonged to E-coli bacteria with 41.6%, S. saprophyticus was in the second place with 15.83%, and Enterococcus faecalis was in the third place. In the isolation and diagnosis results, it showed the presence of C.albicans yeast species with 9.16% and ranked first in the number of infections, followed by C. tropicalis with 4.16% and finally C. parapsilosis with 1.66%. The results also showed that most of the isolates were susceptible to the antibiotic, with varying susceptibility rates according to the inhibition zone, and proved that most of the isolates were resistant to Nalidixic, amoxicillin, clavulanic acid and doxycycline antibiotics.