Trakya Bölgesinde üretilen bozalardan laktik asit bakterileri ve mayaların izolasyonu ve PZR yöntemi ile tanımlanması
Isolation of lactic acid bacteria and yeast from boza produced in thrace region and identification by PCR method
  1. Tez No: 527125
  2. Yazar: MELDA YAĞMUR TORTUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Geleneksel fermente içeceklerden biri olan boza, laktik asit bakterileri ve mayalar açısından zengin mikrobiyota sahiptir. Bu çalışmada Trakya Bölgesi'nde üretilen 5 farklı boza markasına ait örneklerden laktik asit bakterileri ve mayaların izolasyonu ve PZR yöntemi ile tanımlanması gerçekleştirilmiştir.Ayrıca örnekler bazı fizikokimyasal ve mikrobiyolojik özellikler açısından incelenmiştir.Bozalardan izole edilen laktik asit bakterileri ve mayalar PZR yöntemi ile moleküler düzeyde tanımlanmıştır. A örneğinde, Gluconacetobacter liquefaciens (%25), Lactobacillus fermentum (%25), Gluconacetobacter tumulicola (%25), Lactobacillus plantarum (%25), B örneğinde Lactobacillus plantarum (%100), C örneğinde Lactobacillus plantarum (%16.67), Gluconacetobacter liquefaciens (%50), Gluconbacter albidus (%16.67), Gluconobacter cerinus (%16.67), D örneğinde Lactobacillus pentosus(%12.5), Lactobacillus brevis ( %25), Leuconostoc lactis (%25) , Leuconostoc citreum (%25), Lactobacillus paracasei (%12.5), E örneğinde Lactobacillus brevis(%9.09), Leuconostoc citreum (%27.27), Lactobacillus plantarum (%9.09), Lactococcus lactis (%45.45), Micrococcus yunnanensis (%9.09) tespit edilmiştir. Toplam 6 maya tanımlanmış olup, B ve C örneklerinden Candida quercitrusa (%100) tanımlanırken, E Örneğinden Wickerhamomyces anomalus (%100) tanımlanmıştır. Boza örneklerinin fizikokimyasal özellikleri; kuru madde oranı %22.78 -36.01, laktik asit cinsinden asitlik % 0,17-0,22, pH değerleri 2.98-3.42 arasında olup TSE 9778 Boza Standart'ına göre uygunluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Boza, one of the traditional beverages, has rich microflora in terms of lactic acid bacteria and yeast. In this study, identification of lactic acid bacteria and yeast isolates and PCR method were performed from samples belong to 5 different boza brands produced in Thrace region. In addition, samples have been examined in terms of some physicochemical and microbiological properties. Lactic acid bacterias and yeasts isolated from Boza have been identified by PCR method. As a result, Gluconacetobacter liquefaciens (25%), Lactobacillus fermentum (25%), Gluconacetobacter tumulicola (25%) , Lactobacillus plantarum (25%) in sample of A and Lactobacillus plantarum (100%) in sample of B and Lactobacillus plantarum (16.67%), Gluconacetobacter liquefaciens (50%) Gluconbacter albidus (16.67%), Gluconobacter cerinus (16.67%) in sample of C and Lactobacillus pentosus (12.5%), Lactobacillus brevis (25%), Leuconostoc lactis (25%) , Leuconostoc citreum (25%), Lactobacillus paracasei (12.5%) in sample of D and Lactobacillus brevis(9.09%), Leuconostoc citreum (27.27%), Lactobacillus plantarum (9.09%), Lactococcus lactis (45.45%), Micrococcus yunnanensis (9.09%) in sample of E were identified. Candida quercitrusa (%100) in sample of B and C and Wickerhamomyces anomalus (100%) in sample of E were determined. Physicochemical features from boza samples are; dry matter rate is 22.78-36.01%, acidity of lactic acid is 0.17-0.22%, pH value is in between which means the values are conforming to TSE 9778 Boza standards.