Kompozit kolonlu çaprazlı çerçevelerin doğrusal olmayan analizi
Nonlinear analysis of braced frames with composite columns
- Tez No: 753268
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLHAN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Deprem bölgelerinde tasarlanacak binalarda deprem etkilerini karşılayacak yatay yük taşıyıcı sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Yatay yük taşıyıcı sistemlerde hem çerçeve sistem şekli hem de kolon elemanlar büyük önem taşımaktadır. Son yıllarda sağladığı avantajlar nedeniyle kompozit kolonların kullanımı artmıştır. Kompozit kolonlar çelik gömme ve beton dolgulu olarak uygulanabilmektedir. Yatay yük taşıyıcı sistemi olarak hem merkezi hem de dışmerkezi çaprazlı çerçeveler sıklıkla kullanılmaktadır. Enerji tüketimi merkezi çaprazlı çerçevelerde çapraz elemanlarla sağlanırken, dışmerkez çaprazlı çerçevelerde bağ kirişi elemanları ile sağlanır. Bu tez çalışmasında kompozit kolonlar süneklik düzeyi yüksek bir binanın tasarımı, yatay yük taşıyıcı sistemi merkezi, yatay bağ kirişli ve düşey bağ kirişli dışmerkez çaprazlı çerçeve olmak üzere üç farklı şekilde yapılmıştır. Kompozit kolonlar iki adet beton dolgulu ve iki adet çelik gömme kompozit olmak üzere dört farklı tipte kullanılmıştır. Çapraz tipi olarak bazı mimari avantajları nedeniyle ters V çapraz seçilmiştir. Düşey bağ kirişli çerçeve tipi görüntüsü itibariyle ters Y çerçeve olarak tanımlanmıştır. Tez kapsamında, kompozit kolonlu çaprazlı çerçevelerin, tek modlu itme yöntemi olan doğrusal olmayan analiz uygulanarak, hedeflenen hasar seviyelerini incelenmiştir. Ayrıca süneklik, rijitlik, yatay yük taşıma, enerji tüketim kapasiteleri hesaplanarak çerçeve konfigürasyonu ve kompozit kolon tipi bakımından değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In buildings to be designed in earthquake zones, horizontal load bearing systems are needed to meet the earthquake effects. In horizontal load bearing systems, both frame system shape and column elements are of great importance. In recent years, the use of composite columns has increased due to their advantages. Composite columns can be applied as steel embedded and concrete filled. Both concentric and eccentric braced frames are frequently used as horizontal load bearing systems. Energy consumption is provided by diagonal members in concentric braced frames, while it is provided by link beam members in eccentrically braced frames. In this thesis, composite columns are used in the design of a highly ductile building with three different types of horizontal load-bearing frames: concentric braced frame, horizontal braced frame with horizontal link beams and eccentrically braced frame with vertical link beams. Composite columns were used in four different types, two concrete filled and two steel embedded composites. Inverted V bracing was chosen as bracing type due to some architectural advantages. The frame type with vertical tie beams is defined as inverted Y frame due to its appearance. Within the scope of the thesis, the targeted damage levels of the frames with composite columns and diagonals are investigated by applying nonlinear analysis, which is a pushover method. In addition, ductility, stiffness, lateral load carrying and energy consumption capacities are calculated and evaluated in terms of frame configuration and composite column type.