Development of A disposable MİP-based electrochemical sensor for determination of the antiviral drug
Antiviral ilacın belirlenmesi için tek kullanımlık bir MİP tabanlı elektrokimyasal sensörün geliştirilmesi
- Tez No: 753271
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez çalışmasında, antiviral etkili Tenofovir etken maddesi, moleküler baskılı polimer (MIP) elektrokimyasal sensörler kullanılarak biyolojik numunelerden doğrudan analiz edilmiştir. MIP-platin nanopartiküller/grafik karbon nitrür/fonksiyonelleştirilmiş çok duvarlı karbon nanotüplerin (MIP-Pt@g-C3N4/F-MWCNTs) kristalliği, yüzey morfolojisi, bağlanması ve fonksiyonel grupları X-ışını kırınımı (XRD) taramalı elektron mikroskopi (SEM), Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FTIR), BET-N2 yüzey analizi, ultraviyole görünür spektroskopi (UV-Vis) ve atomik kuvvet mikroskobu (AFM) kullanılarak araştırılmıştır. Ek olarak geliştirilen sensörlerin elektrokimyasal özellikleri elektrokimyasal impedans spektroskopi (EIS), dönüşümlü voltametri (CV), diferansiyel puls voltametri (DPV) ve kronoamperometri (CA) yöntemleri ile çalışılmıştır. Çalışmamızda, 0,005 ila 0,69 µM arasında geniş bir doğrusal konsantrasyon aralığında 0,0030 µM ultra-düşük tespit limiti (LOD) ile TNF'yi hızla analiz edebilen MIP tipi bir elektrokimyasal sensör tasarlanmıştır. TNF, baskılı elektrot kullanılarak idrarda, insan plazmasında ve suda, girişim yapan maddelerin varlığında yüksek hassasiyet ve yüzde geri kazanım değerleri ile analiz edilmiştir. Modifiye elektrot ayrıca kararlılık, tekrarlanabilirlik ve tekrar kullanılabilirlik için yüksek performans göstermiştir. Sonuç olarak, TNF tayini için geliştirilen elektrokimyasal sensör yüksek kararlılık, tekrarlanabilirlik ve tekrar kullanılabilirlik özelliklerine sahip olarak bulunmuştur çalışmada sunulmuştur. Sonuçlara göre, MIP-Pt@g-C3N4/F-MWCNTs/SPE, TNF gibi antiviral ajanları saptamak için yeni bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The application of molecularly imprinted polymer (MIP) electrochemical sensors as a sensing alternative to directly detect Tenofovir (TNF) as an antiviral medication in biological samples is demonstrated in this thesis. The crystallinity, surface morphology, bonding, and functional groups of MIP-platinum nanoparticles/graphitic carbon nitride/functionalized multiwalled carbon nanotubes (MIP-Pt@g-C3N4/F-MWCNTs) were investigated using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy (SEM), Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR), BET-N2 surface analysis, ultraviolet-visible spectroscopy (UV-Vis) and atomic force microscopy (AFM). Moreover, the electrochemical properties of the developed sensor were studied using electrochemical impedance spectroscopy (EIS), cyclic voltammetry (CV), differential pulse voltammetry (DPV), and chronoamperometry (CA). In this study, we designed a MIP-type electrochemical sensor capable of rapidly detecting TNF with an ultralow detection limit (LOD) of 0.0030 µM within a wide linear concentration range from 0.005 to 0.69 µM. In the existence of interferences, a TNF imprinted electrode was used to detect TNF in urine, human plasma, and tap water as real samples with high sensitivity and satisfactory recovery. The modified electrode was also demonstrated high performance for stability, repeatability, reproducibility, and reusability. Hence, the developed electrochemical sensor having high stability, repeatability, reproducibility, and reusability were presented in this study for TNF determination. Based on the results, MIP-Pt@g-C3N4/F-MWCNTs/SPE can be utilized as a novel method to detect antiviral agents such as TNF.