Türkiye'de 2010-2020 yılları arasında kitle iletişim araçlarında yayınlanan yüksekten düşme vakalarının değerlendirilmesi
Case evaluation of falls from height between the years 2010-2020, published in Turkey in mass media
  1. Tez No: 753283
  2. Yazar: İLKNUR BAKIR ÖZBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Gazetecilik, Kazalar, Physics and Physics Engineering, Journalism, Accidents
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kriminalistik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Dünya çapında insan yaşamı için yüksekten düşmeler önemli bir tehlikedir. Tüm yaş grupları için ölüm ve yaralanma nedenidir. Düşmeler kasıtlı ve kasıtsız olmak üzere iki gruba ayrılır. İntihar ve cinayet amaçlı düşmeler kasıtlı, kaza sonucu düşmeler ise kasıtsız düşmelerdir. Kasıtsız düşmelerin riskli faaliyetler, dikkatsizlik, saha şartları, kullanılan ekipmanların özelliklerine bağlı olarak gerçekleştiği görülmektedir. Yüksekten düşmenin ölümle sonuçlanmasına; yükseklik, yere çarpan vücut bölümü, yaş, zemin, düşme şekli gibi faktörler etki etmektedir. Yapılan bu çalışmada 2010- 2020 yılları arasında Türkiye'de kitle iletişim araçlarında yayınlanan 666 vaka haberi toplanmıştır. Yüksekten düşme vakalarına dahil olan kişilerin yaş aralığı 0-98 ve median yaş 30 yıldır. Vakaların cinsiyet dağılımında %66,2 ile erkekler çoğunluktadır. Düşmelerin aktif yaş grubu olan 21-40 yaş aralığında %32,4 ile en yüksek orana sahip olduğu görülmektedir. Nedeni belli olan vakalar içinde %26,1 oran ile en yüksek düşme nedeni kasıtsız düşme/kaza grubudur. Çalışmada elde edilen bulgular sonucunda >20m - ≤40m arasında %66,7 ile ölümle sonuçlanan vakaların en yüksek oranlara çıktığı görülmektedir. Düşme yüksekliği kat bazında olanlar değerlendirildiğinde 2 katın üzerinde ölümcül düşmelerin %68,3 ile yüksek olduğu görülmektedir. Düşmeler yaz aylarında artış göstermektedir. Yüksekten düşme vakalarının Marmara bölgesinde daha yüksek oranda gerçekleştiği görülmektedir. Çalışmada elde edilen bulgular literatür ile uyumludur. Çalışmaya dâhil edilen vaka haberlerinin sadece haberleştirilmiş vakalardan oluşması çalışmanın kısıtlılığıdır. Yüksekten düşmeler devlet ekonomisi için ciddi maliyetler doğurmaktadır. Kazaları önlemek oranlarını düşürmek için İş Sağlığı Güvenliği tedbirlerinin sıkılaştırılarak eğitimler gerçekleştirilmelidir. İntihar ve cinayet açısından tanımlama yapılmasında olay yerinin doğru verilerle kayıt altına alınması önemlidir.
Özet (Çeviri)
Falls from a height are a serious danger to human life worldwide. It is the cause of death and injury for all age groups. Falls are divided into two groups: intentional and unintentional. Suicidal and homicidal falls are intentional falls, while accidental falls are unintentional. It is seen that unintentional falls occur due to risky activities, carelessness, field conditions, and the characteristics of the equipment used. Falling from a height results in death; factors such as height, body part that hits the ground, age, ground, fall style affect. In the study, 666 case reports published in mass media in Turkey between 2010 and 2020 were collected. The age range of people involved in falls from height is 0-98, and the median age is 30 years. In the gender distribution of the cases, men are in the majority with 66,2%. It is seen that the highest rate of falls is 32,4% in the 21–40 age group, which is the most active age group. Among the cases with an obvious cause, the highest rate of falls was in the unintentional fall/accident group, with a rate of 26,1%. As a result of the findings obtained in the study, it is seen that the cases that resulted in death with 66,7% between > 20 m and 40 m reached the highest rates. When the fall heights are evaluated on a floor basis, it is seen that fatal falls over 2 floors are high at 68,3%. The falls increase in the summer months. It is seen that cases of falling from a height occur at a higher rate in the Marmara region. The findings obtained in the study are compatible with the literature. The limitation of the study is that the case reports included in the study are only news reports. Falls from heights cause serious costs for the state economy. In order to reduce the rates of preventing accidents, occupational health and safety measures should be tightened and training should be carried out. It is important to record the crime scene with accurate data in defining suicide and murder.