Dermatofitlerin konvansiyonel ve maldı-tof yöntemi ile tanımlanmaları ve sıvı mikrodilusyon yöntemiyle antifungal duyarlılık profilleri
Identification of dermatophytes by conventional and maldi-tof methods and antifungal susceptibility profiles by liquid microdilution method
  1. Tez No: 753318
  2. Yazar: NİHAL ALEM TEKİNASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SAREYYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dermatofitler, insan ve hayvanlarda deri, tırnak ve kılların stratum corneum tabakasına yerleşerek yüzeyel keratinize dokularını infekte eden küf mantarlarıdır. Dermatofitlerin tür düzeyinde identifikasyonları konvansiyonel yöntemlerle yapılmaktadır. Dermatofitlerin tanımlanmalarında kullanılan klasik mikolojik yöntemler olan morfolojik ve fizyolojik testler uzun zaman almaktadır. Matriks Aracılı Lazer Dezorbsiyon İyonizasyon Uçuş Zamanı Kütle Spektrometresi (Matrix-Assisted Laser Desorbtion/Ionization Time-of Flight Mass Spectrometry, MALDI-TOF MS) mikroorganizmaların tanımlanmasında kullanılan hızlı ve yeni bir yöntemdir. Antifungal duyarlılık testleri ise bir antifungal ajanın belli bir mantar türüne karşı in-vitro etkinliğini saptamak amacıyla uygulanmaktadır. Bu tez çalışmasında, dermatofitlerin geleneksel yöntemler ve MALDI-TOF MS yöntemiyle identifikasyonu ve antifungal duyarlılık profillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda incelenen 82 dermatofit izolatının konvansiyonel tanımlaması yapılmıştır. 15 adet M. canis, 23 adet T. mentagrophytes ve 45 adet T. rubrum kökeni yeniden identifiye edilmiştir ve bu dermatofit izolatlarının tümü MALDI-TOF MS yöntemiyle de doğrulanmıştır. Ayrıca 50 dermatofit suşunun sıvı mikrodilüsyon yöntemiyle CLSI M38-A3'e göre amfoterisin B, itrakonazol, ketokonazol ve terbinafin için antifungal duyarlılıkları incelenmiştir. Antifungal duyarlılık çalışması yapılan 8 adet M. canis suşunun MIK aralıkları Amfoterisin B için 0,25-1, Itrakonazol için 0,015-0,25, Ketokonazol için 0,015-0,5 ve Terbinafin için
Özet (Çeviri)
Dermatophytes are mold fungi that settle in the stratum corneum layer of the skin, nails and hair of humans and animals and infect the superficial keratinized tissues. Identification of dermatophytes at the species level is done by conventional methods. Morphological and physiological tests, which are classical mycological methods used in the identification of dermatophytes, take a long time. MALDI-TOF MS (Matriks assisted laser desorption ionization time of flight mass spectrometry) is a new and fast method for identification of microorganisms. Antifungal susceptibility tests are conducted to determine the in-vitro efficacy of an antifungal agent against a particular fungal strain. In this thesis, it is aimed to identify dermatophytes by traditional methods and MALDI-TOF MS method and to examine their antifungal susceptibility profiles. In this context, conventional identification of 82 dermatophyte isolates examined was made. 15 M. canis, 23 T. mentagrophytes and 45 T. rubrum strains were reidentified and all of these dermatophyte isolates were also confirmed by MALDI-TOF MS method. In addition, antifungal susceptibilities of 50 dermatophyte strains were investigated for Amphotericin B, itraconazole, ketoconazole and terbinafine according to CLSI M38-A3 by broth microdilution method. MIC ranges of 8 M. canis strains for which antifungal susceptibility studies were performed, 0.25-1 for Amphotericin B, 0.015-0.25 for Itraconazole, 0.015-0.5 for Ketoconazole and