Sağlıklı gebeliklerde tam kan, koagülasyon testleri, böbrek ve karaciğer fonksiyon testlerinin trimesterlere göre değişimi ve gestasyon spesifik referans aralıkları
Change of complete blood count, coagulation tests, renal and liver function tests according to trimesters and gestation specific reference intervals in healthy pregnancies
  1. Tez No: 753317
  2. Yazar: NAFİYE ECEM ERÇİN KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SELÇUK TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Gebelikte ortaya çıkan fizyolojik değişikliklerden dolayı gebelerin laboratuvar değerlerinin normal referans aralıklarını belirlemek, patolojik durumları tanımlamamız için önemlidir. Çalışmamız, popülasyonumuzdaki sağlıklı gebelerde trimesterlere ait tam kan sayımı parametreleri, koagülasyon ve antikoagülasyon ile ilgili parametreler, böbrek fonksiyon testleri ve karaciğer fonksiyon testlerinin referans aralıklarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Veriler Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Gebe Polikliniği'ne 1 Aralık 2020 - 1 Ekim 2021 tarihleri arasında başvurmuş 152 sağlıklı gebenin dosyalarından toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to physiological changes in pregnancy, we need to define the normal reference ranges of laboratory values which are important for defining pathological conditions. Our research was carried out to determine the reference ranges for full blood count parameters, coagulation and fibrinolysis parameters, kidney function tests, and liver function tests in healthy pregnancies in our population. The data was collected from 152 healthy pregnancy files applied to the Hacettepe University Department of Obstetrics and Gynecology.