Finansal krizlerde erken uyarı sistemi: Türkiye örneği
  1. Tez No: 753338
  2. Yazar: FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKKI KUTAY BOLKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Finansal krizler sadece yerel değil küresel bakımdan da büyük iktisadi sorunlara yol açmıştır. Bu sebeple küresel çapta değişikliklere neden olan toplantılar gerçekleştirilmiştir. Bu tezde özellikle Bretton Woods toplantısı öncesi ve sonrası krizlere yer verilmiştir. Akabinde ünlü ekonomist Paul Robin Krugman'ın modelleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın da ana felsefesi olan erken uyarı sistemleri üzerine hem metodolojik olarak hem de konu bakımından araştırma yapılmıştır. Daha sonra Türkiye örneği için yapılmış çalışmalar kontrol edilerek gerekli veri seti oluşturulmuştur. Çalışmamızda Türkiye ekonomisi için öncü göstergelerin daha önceki yıllardaki hareketleri incelenerek“Krizler daha önceden tahmin edilebilir mi?”sorusuna yanıt aranmıştır. Bu nedenle literatüre uygun muhtelif makroekonomik göstergeler kullanılarak daha önceki krizlerin öncü indikatörleri belirlenmiştir. Bu indikatörlerin kriz için ehemmiyeti kontrol edilmiş kriz öncesi ve sonrası oluşan farklılıklar tetkik edilmiştir. Belirlenen indikatörler için öncelikle tanımlamalar yapılarak faktör analizi uygulanmıştır. Faktör analizinin tanımı ve daha önceleri faktör analizi ile yapılan çalışmalar incelendikten sonra kriz adı altında kukla değişken oluşturulmuş ve model kurulmuştur. Model kriz değişkenimiz ile bağlantısı olan değişkenlerden oluşturulmuş ve modelin anlamlılığı test edilmiştir. Analiz sonucumuza göre kriz değişkeninin hangi indikatörlerle ilişkisi olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Bulunan değişkenlerin de hangi değişken ile en fazla etkileşim halinde olduğu sonucuna varılmıştır. Sonucunda modelimizin bağımlı değişkeni olarak döviz kuru indikatörü belirlenmiştir. Bağımlı değişken ile en yüksek düzeyde korele çıkan değişkenler de bağımsız değişken olarak modele dahil edilmiştir. Bunlar da cari açık, ödemeler dengesi ve portföy yatırımları değişkenleri olmuştur. Bu tez kapsamında saptanan değişkenlerin krizleri önceden tahmin etme konusunda olumlu etkilerinin olabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Financial crises have caused not only local but also global economic problems. For this reason, meetings that caused changes on a global scale were held. In this thesis, especially the crises before and after the Bretton Woods meeting are included. Afterwards, information was given about the models of the famous economist Paul Robin Krugman. Research was conducted on early warning systems, which is also the main philosophy of our study, both methodologically and in terms of subject. Then, the necessary data set was created by investigating the studies on Turkey. In our study, by examining the movements of the leading indicators for the Turkish economy in previous years, we try to find the answer of“Can crises be predicted earlier?”. For this reason, the leading indicators of previous crises were determined by using various macroeconomic indicators in accordance with the literature. The significance of these indicators for the crisis was checked, and the differences before and after the crisis were examined. First of all, definitions were made for the determined indicators and factor analysis was applied. After the definition of factor analysis and previous studies with factor analysis were examined, a dummy variable was created under the name of crisis and the model was constructed. According to the results of our analysis, the result of which indicators are associated with the crisis variable has emerged. It was concluded that the variables found were in interaction with which variable the most. As a result, the exchange rate indicator was determined as the dependent variable of our model. The variables with the highest correlation with the dependent variable were also included in the model as independent variables. These were the variables of current account deficit, balance of payments and portfolio investments. It has been revealed that the variables determined within the scope of this thesis may have positive effects on predicting crises.