Molecular detection of cytokines in infertile and fertile women infected with Mycoplasma genitalium in diyala governorate
Diyala vilayetinde Mycoplasma genitalium ile enfekte infertil ve fertil kadınlarda sitokinlerin moleküler tespiti
- Tez No: 753355
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE, DR. ÖĞR. ÜYESİ HUDA KHALEEL IBRAHIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Erkek üretritinde M. genitalium 'un patojenik rolü belli olmakla bereber kadın üreme sistemindeki patojenik rolünü belirlemek için kadınlar arasında yapılan çalışmalar oldukça sınırlıdır. Chlamydia trachomatis ve Neisseria gonorrhoeae Pelvik inflamatuar hastalık (PID), infertilite ve ektopik gebeliğin önemli mikrobiyal nedenleri olarak bilinmekte ancak M. genitalium ile bu hastalıkların ilişkisini ortaya koyan çalışmaların oldukça kısıtlı olduğu belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen sonuçlar, M. genitalium ve PID arasında bir ilişki olduğunu, kısırlık ve erken doğum ile ilişkiler olabileceği sonucuna varılmıştır. Diyala ilinde kadınlarda M. genitalium enfeksiyonu ve infertilite arasındaki ilişki ile ilgili daha önce bir çalışmaya rastlanmamış, bu çalışma ayrıca bazı sitokinlerin M. genitalium varlığı ve infertilite patogenezindeki rolünü araştırmayı da kapsamaktadır. Bu çalışma Ocak 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında Diyala Kadın Doğum ve Çocuk Eğitim Hastanesi'nde yapılmıştır. Bu çalışmada örnekler, 80'i doğurgan ve 80'i doğurgan olmayan toplam 160 kadından toplandı. Yaşları 20-45 arasında değişen 160 toplam kadından elde edilen örneklerin; 72'si vajinal sekresyon ve 88'i pap smear olarak belirlendi. Her bir çalışma grubundan 36'şar örnek vajinal sekresyon ve 44'er' Pap smear örnek alındı. Örnekler jinekolog tarafından alınarak laboratuvara teslimi süresince soğuk zincürde muhafaza edilerek çalışılmak üzere -20°C'de dondurularak saklandı. Ayrıca bu çalışmaya dahil edilen tüm kadınlardan bazı sitokinlerin varlığını araştırmak amacıyla alınan kan örnekleri EDTA'lı tüplere aktarılarak +4°C'de saklandı. İnsan mahremiyetini gözetmek amacı ile her katılımcıdan sözlü izin alındı. M.genitalium varlığının saptanması amacıyla geleneksel Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) kullanıldı. PZR metodunda 16S RNA genini hedef alan primerler kullanılarak M. genitalium varlığı araştırıldı. 16 S RNA geni pozitif olan 30 kadından alınan kan örnekleri Mega 1 geni, Ftsz geni ve Mraz geni'ni hedef alan primerler kullanılarak sitokin tespiti için Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) yönteminde değerlendirildi. Moleküler analizler sonucu, 160 vajinal sekresyon ve Pap smear örneklerinin 35'inin (%21,8) pozitif olduğu, doğurgan kadınlarda 10 (% 28,57), doğurgan olmayan kadınlarda bu oranın 25 (%71,42) olduğu belirlendi. Elde edilen bu sonuçlar toplumumuzda kadınlarda infertilite gelişiminde M. genitalium enfeksiyonunun rolü olabileceğini işaret etmektedir. Buna göre, bu çalışma, M. genitalium'un infertilite patogenezindeki olası rolüne dikkat çekmekte ve bu patojenin tespitinin Diyala ilindeki kadınlarda kısırlık nedenlerinin rutin taramasına dahil edilmesi gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the pathogenic role of M. genitalium in male urethritis is clear, fewer studies have been conducted among women to determine its pathogenic role in the female reproductive tract. Pelvic inflammatory disease (PID) is an important cause of infertility and ectopic pregnancy, and Chlamydia trachomatis and Neisseria gonorrhoeae are recognized microbial causes. Emerging data demonstrate an association between M. genitalium and PID, and limited data suggest associations with infertility and preterm birth. Since no previous study on the association between M. genitalium infection and infertility in women in Diyala province, so this study was suggested and also to investigate the role of certain cytokines in the pathogenesis of infertility. The present study was conducted in Diyala Teaching Hospital for Maternity and Children for the period from January 2021- October 2021. Included women were divided into two groups; 80 were fertile and another 80 were non-fertile. Generally the age of included women was 20 - 45 years. A total of 160 samples were collected; 72 were vaginal secretion and 88 were pap smears. From each study group 36 samples were vaginal secretion and 44 were Pap smear. Specimens were collected by gynecologist, and kept in cool box during delivery to laboratory, then they were kept frozen under -20°C. Furthermore, blood samples were collected from all women included in this study. Blood samples were poured in EDTA tubes and kept in 4°C. Human privacy was respected by obtaining verbal consent from each participant. The. M. genitalium was diagnosed by detection of 16S RNA gene using conventional Polymerase Chain Reaction (PCR). Blood samples from 30 women who gave positive for 16 S RNA gene were submitted for detection of Mega 1 gene, Ftsz gene and Mraz gene of cytokines using conventional Polymerase Chain Reaction (PCR). The results were found that 35 (21.8%) of the vaginal secretion and Pap smears had positive detection of 16 S RNA gene. The detection rate among fertile women was 10 (28.57%), while the detection rate among non-fertile women was 25 (71.42%). This result may signify the role of M. genitalium infection in developing infertility among women in our society. Accordingly, this study point out to the possible role of M. genitalium in the pathogenesis of infertility, suggesting that the detection of this pathogen should be included in the routine screening of infertility causes among women in Diyala province.