Bağlama topluluğu öğretimine yönelik eğitim materyali önerisi
Suggestion of educational material for bağlama ensemble training
  1. Tez No: 753356
  2. Yazar: EREN CAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. İSMET DOĞAN, DOÇ. DR. SİNAN AYYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Toplu icra eğitiminin bireye kazandırdığı müzikal bilinç ve birlikte müzik yapabilme yetisinin yanı sıra bireysel çalgı eğitimine olan katkıları, müzik eğitiminde bu alanı ön plana çıkaran temel etkenler arasında yer almaktadır. Geçmiş yıllarda bağlama topluluklarına dair akademisyenler ve icracılar tarafından eğitim materyali geliştirmek üzere birtakım denemeler yapılmış olmasına rağmen, günümüzde karşılaşılan önemli eksikliklerden birisi bu alanda yeterli nitelik ve nicelikte materyal olmayışıdır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, toplu bağlama eğitiminde karşılaşılan problemlere bir çözüm önerisi sunabilmek için mevcut toplu icra yaklaşımlarının tamamını kapsayan özgün bir toplu bağlama icrası eğitimi materyali geliştirmektir. Araştırmanın çalışma grubunu; başlangıç düzeyine ilişkin deneysel sürece yönelik olarak Ankara Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi'nde öğrenim gören 8 öğrenci, orta ve ileri düzey deneysel sürecine ilişkin olarak ise Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Eğitim ve İcra Sanatları Fakültesinde öğrenim gören 20 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma, karma modelde yürütülmüş olup nicel boyutunu kontrol gruplu deneysel desen, nitel boyutunu ise alan yazın ve uzman görüşlerine dayalı betimsel desen oluşturmaktadır. Deneysel süreçte, deney grubuna yönelik olarak hazırlanmış 11 haftalık eğitim programı kapsamında her hafta 45 dakikalık süre zarfı içinde tasarlanan eğitim materyalleri öğrenciler ile birlikte çalışılmıştır. Ardından deney ve kontrol gruplarından elde edilen veriler; video ses kayıt yöntemi ile kaydedilerek değerlendirmeleri yapılmak üzere hazırlanan performans ölçeği ile beraber orta öğretim ve lisans düzeyinde eğitim – öğretim faaliyetlerini yürüten 23 uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman kişilere yöneltilen ve performans ölçeğinden elde edilen ortalama puanlar karşılaştırıldığında deney grubunda bulunan öğrencilerin performans düzeylerinin kontrol grubunda bulunan öğrencilere nazaran daha yüksek olduğu ve bu doğrultuda deney grubunda bulunan öğrencilere uygulanan eğitim materyalinin başarılı olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda; diğer müzik türlerine ilişkin olarak da toplu çalgı eğitimine yönelik materyal geliştirme çalışmalarının yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the musical awareness and the ability to make music together that ensemble performance training brings to the individual, as well as its contributions to individual instrument training are among the main factors that bring this field to the forefront in music education. Although some attempts were made by academicians and performers on saz ensembles in the past to develop educational material, one of the important deficiencies encountered today is the lack of sufficient quality and quantity of materials in this field. In this direction, the aim of the study is to develop a unique ensemble saz performance training material that covers all existing ensemble performance approaches in order to offer a solution to the problems encountered in ensemble saz training. The study group of the research is composed of 8 students studying at Ankara Mimar Sinan Fine Arts High School as part of the beginner-level experimental process, and 20 students studying at the Faculty of Education and Performing Arts in Ankara Music and Fine Arts University as part of the intermediate-and-advanced-level experimental process. The research was carried out in a mixed model whose quantitative dimension is the experimental design with control group, and qualitative dimension is the descriptive design based on the literature and expert opinions. In the experimental process, within the scope of the 11-week training program prepared for the experimental group, the educational materials designed within 45 minutes each week were studied with the students. Then, the data obtained from the experimental and control groups were recorded with the video and audio recording method and presented to the opinion of 23 experts who carry out secondary education and undergraduate education activities, together with the performance scale prepared for their evaluation. When the average scores obtained from the performance scale and directed to the experts are compared, it is revealed that the performance levels of the students in the experimental group are higher than the students in the control group, and the educational material applied to the students in the experimental group is successful correspondingly. In this context, it is recommended to conduct material development studies for ensemble instrument training in relation to other musical genres as well.