The effect of contemporary construction materials and systems on the architectural spaces and users: Restaurants in Gaza strip
Çağdaş malzeme ve yapı sistemlerinin mimari mekanlar ve kullanıcılar üzerindeki etkisi: Gazze şeridindeki restoranlar
  1. Tez No: 753363
  2. Yazar: NAWAL S. I. ZEINEDDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE TULUM OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Mimarlık, faydacı bir işlev de vaat eden ve insan yaşamına farklı düzenliliklerle dokunan önemli bir görsel sanatlar biçimi olarak kabul edilebilir, örneğin mimarinin kullanıcı sağlığına etki edebileceği ve iyi tasarlanan mekanların daha güçlü ve sağlıklı topluluklar oluşturabileceğini gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Mimarlık, kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirebilir, yani mimarlar verimli bir alan tasarladığında, kullanıcıların bu alanda kolay biçimde hareket etmesini sağlar, tıpkı hastaların hızlı bir şekilde tedavi edilmesini sağlamak için tasarlanmış hastaneler gibi. Bu nedenle, mimarlar bir mekan tasarladığında sirkülasyon hayati önem taşımaktadır. Ayrıca herhangi bir iş yeri iyi tasarlanmaz ise o mekandaki verimlilik düşer ve işçinin sağlığı ve zihinsel durumu etkilenebilir, bu nedenle mimarların yarattığı çevre, hayatımızı etkileyebilir ve eğer mimaride ve yaratıcı tasarımlarda ilerleme olmasaydı, mağaraları, kulübeleri, kilden evleri, eski alışkanlıkları ve gelenekleri izlemek zorunda kalırdık. Bu nedenle, mimari çıktı veya mimari tasarım, her bir etkinlik için uygun işlevsel alanlara sahip olmalıdır; böylece, verimli ve kullanıcılar için rahat olacak şekilde tasarlanan her alan, sadece güzel bir görünüme sahip değildir, aynı zamanda bu alanda tasarımcı, insanların nasıl davranabileceğine izin vermeli ve alanın nasıl hissedilebildiğinden emin olmalıdır. Melanie Dodd, 'Spatial Practices, Modes of Action and Engagement with the City' kitabında, mimarlığın insanların ruh halini nasıl etkilediğini tartışır ve bunu mimarlığın temelleri olarak görür. Mimari mekan ve içeriği, yapı malzemeleri, strüktürel sistemler, kütleler, açıklıklar vb. mimari düzeylere geri dönülerek ve tüm bu düzeylerin mimari mekanı şekillendirmedeki etkisi ve diğerleriyle ilişkisi incelenerek analiz edilebilir. Doğru yapı malzemelerinin kullanılması ve dengeli bir kütle oluşturmak için kullanılması ile elde edilen mimari mekan, işlevsel biçimce çalışır ve bu mekanın, hem dengeli hem de verimli bir yapısal sistem oluşturmak için estetik bir performansa sahip olduğu söylenebilir. Bu araştırma, Gazzeli mimarların restoranlarda kullandığı çağdaş yapı malzemeleri ve strüktür sistemi konusuna dair literatürdeki boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır çünkü bu konu hakkında önemli bir düzeyde, araştırma ve bilgi eksikliği söz konusudur. Gazze Şeridi'ne ilişkin bilgi kısıtından ötürü inşaat malzemeleri, yapısal sistem ve teknolojinin restoran yapılarını nasıl etkilediği konusunda bilgi bulmak oldukça zordur. Hatta pek çok insanın Gazze Şeridi'nin hayatını ve bu şehrin mimarisini bilmediği söylenebilir. Her şehir kendi kültürünü ve geleneklerini mimarisi aracılığı ile yansıtabilir. Bu noktada, bu araştırma, çağdaş malzeme ve yapısal sistemler ile bu hususların mimari mekanların; özellikle restoran tesislerinin işlevsel ve içsel performansını nasıl etkilediğini tartışmaktadır. Araştırmada, başlıca şu sorular yanıtlanmaktadır: Çağdaş malzeme ve strüktür sistemleri genel olarak mimari mekanı ve özellikle o mekanın kullanıcılarını nasıl etkiler? Çağdaş malzeme ve strüktür sistemleri restoranlarda mimari mekanın kalitesini iyileştirir mi? Restoran tasarımında çağdaş yapı malzemeleri ve sistemleri neden önemlidir? Yapı sistemlerinin çeşitliliği restoranın mekanlarını nasıl etkiler? Bu çalışma, ayrıca mimarları Gazze Şeridi'ndeki restoranlar için uygun çağdaş malzeme ve strüktürel sistemlerin seçimi konusunda bilinçlendirmeyi, çağdaş malzemelerin mimari mekanlar ve kullanıcılar üzerindeki etkisini araştırmayı ve böylece restoranın performansını ve işlevini bozma gibi olumsuz etkilerden kaçınmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmanın metodolojisinde, vaka çalışmaları olarak anılan Gazze Şeridi'ndeki restoranların sahipleri, kullanıcıları ve mimarları ile yapılan görüşmeleri içeren nitel ve nicel bir analiz izlenmektedir, görüşmelerin sonuçları da çalışmanın amacına ilişkin sorulara cevap verecektir. Görüşmelerin sonucunda, kullanıcıların restoranlarda kullanılan çağdaş malzeme ve yapı sisteminden nasıl etkilenebileceğini göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Architecture can be considered as an important form of visual arts which also promises a utilitarian function and it touches human life on different regular bases, for example architecture can effect on user's health and there is studies that show spaces with good design can create a stronger and healthier communities, architecture can change the habits of users which means when architects design an efficient space, it will help the users to move in that space in easy way like hospitals which designed to make sure that patients are treated quickly so the circulation is essential for architects when they design a space, also any work place if it is not designed well it will decrease the productivity in that place and it can affect the worker's health and mental, so the environment that architects create can impact on our life and if there was not progress in architecture and creative designs, we would be stuck with the caves, huts, and clay houses and with the old habits and traditions. So, the architecture outcome or the design must have suitable functional spaces for every single activity with making sure that every space designed to be efficient and comfy to users, not just have a nice appearance but how people can feel the space which allows people to behave and think in that space, as Dr. Melanie Dodd the editor of 'Spatial Practices, Modes of Action and Engagement with the City' book, she discussed about how architecture effect on people's mood and she consider it as the fundamentals of architecture. The architectural space and its contents can be analyzed by going back to the architectural levels like the building materials, structural systems, masses, openings, etc. and studying the effect of all of these levels on shaping the architectural space and its relation to the other spaces in the same mass. The architectural space achieved by using the right construction materials and using it to form a balanced mass also by creating a space functional works and has an aesthetic performance to make a balanced and efficient structural system. This research aims to fill the gap about contemporary construction materials and structural system that architects of Gaza are using it in restaurants without any awareness of the outcome because there is a lack of researches and information about this topic, also the constant wars that happen from time to time in Gaza Strip are covering more about the city, so it is hard to find information about restaurants in construction materials, structural system, and how the technology impact on them. Furthermore, many people don't know about the life of the Gaza Strip and the architecture of this city. Every city can express their culture and traditions from their architecture. The research discusses the contemporary materials and structural systems and how it affects the functional and interior performance of the architectural spaces and especially the restaurant's facilities. The research answers these questions: How contemporary materials and structural systems affect the architectural space in general and especially the users of that space and do contemporary material and structural systems improve the quality of the architectural space in restaurants? Why are contemporary construction materials and systems important in designing restaurants? How does the diversity of construction systems impact on the restaurant's spaces? This study aims to make architects aware of choosing the suitable contemporary materials and the structural systems for restaurants in Gaza Strip, and to study the effect of the contemporary materials on the architectural spaces and users to avoid the negative effects like destroying the performance and function of the interior spaces in restaurants. The methodology of this study follows a qualitative analysis and quantitative which includes interviews with the owners, users, architects of the restaurants in Gaza Strip that will be mentioned as case studies, the results of the interviews will answer the questions of the aim of the study. The outcome of the interviews will show how the users can be affected negatively or positively from the contemporary materials and construction system that has been used in restaurants.