Yerel halkın 'Bocuk Gecesi' Korku Festivaline yönelik algılarının festival memnuniyeti üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of local people's perceptions of the 'Bocuk Night' Fear Festival on festival satisfaction
  1. Tez No: 753428
  2. Yazar: MERVE KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİYE ÇELİK UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konaklama İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda dünyada ve turizm sektöründe yaşanan hızlı gelişmeler ile birlikte, tüketicilerin seyahat trendlerinde değişiklikler meydana gelmiştir. Bireyler popüler turistik destinasyonlar yerine daha bireysel ve farklı deneyimlerin yaşandığı, özel ilgilerine hitap eden destinasyonlara yönelmektedir. Bu noktada eğlence ve korku temalı karanlık turizm destinasyonları, alışılmışın dışında bir seyahat deneyimi sunmaktadır. Türkiye'de“eğlence ve korku”barındıran karanlık turizm destinasyonları çok kısıtlı olup, genellikle korku evleri ve temalı parklar şeklindedir. Ancak her yıl Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde düzenlenen Bocuk Gecesi, sahip olduğu korku ve eğlence temasıyla Türkiye'nin patentli ilk ve tek korku festivali olma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla tescili alınmış bu festivalin korunarak devamlılığının sağlanması ve turizm potansiyelinin geliştirilmesi için yerel halkın ve diğer paydaşların desteği oldukça önemlidir. Bu araştırmada yerel halkın, Edirne'nin Keşan ilçesine bağlı Çamlıca köyünde her yıl Ocak ayında düzenlenen Bocuk Gecesi festivaline ilişkin algıları ve festivalden memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, yerel halkın görüş ve desteğini alarak festivalin mevcut durumunu ortaya koymak ve bu organizasyonun geliştirilerek daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlamak araştırmanın bir diğer amacını oluşturmaktadır. Bu kapsamda araştırmanın örneklemi, Çamlıca köyünde yaşayan 18 yaş ve üstü bireylerdir. Araştırmada, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemlerinden kolayda örnekleme yöntemi seçilerek, 249 kişiye bir kısmı çevrimiçi bir kısmı ise yüz yüze olmak üzere anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler faktör analizi, regresyon analizi ve farklılık analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcılar Bocuk Gecesi'nin en fazla bireysel, kentsel ve sosyo-kültürel etkilerini olumlu algılamaktadır. Kentsel, bireysel ve ekonomik faktörlerin yerel halkın festival memnuniyet düzeylerini etkileyen en önemli faktörler olduğu da tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğunun (%91,4) Çamlıca köyünde Bocuk Gecesi düzenlenmesinden memnun olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada, yerel halkın görüşlerinin de bu sürece dâhil edilerek, Bocuk Gecesi'nin turizm potansiyelinin geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid developments in the world and in the tourism sector, changes have occurred in the travel trends of consumers. Instead of popular touristic destinations, individuals tend towards destinations that appeal to their special interests, where more individual and different experiences are experienced. At this point, entertainment and horror themed dark tourism destinations offer an unusual travel experience. Dark tourism destinations that host“entertainment and fear”in Turkey are very limited, usually in the form of horror houses and theme parks. However, Bocuk Night, which is held every year in Çamlıca village of Keşan district of Edirne, has the distinction of being Turkey's first and only patented horror festival with its fear and entertainment theme. Therefore, the support of the local people and other stakeholders is very important for the preservation and continuity of this registered festival and for the development of its tourism potential. In this research, it is aimed to determine the perceptions and satisfaction levels of the local people about the Bocuk Night festival, which is held every year in January in Çamlıca village of Edirne's Keşan district. In addition, another aim of the research is to reveal the current status of the festival by receiving the opinions and support of the local people and to contribute to the development of this organization and its longevity. In this context, the sample of the research is individuals aged 18 and over living in Çamlıca village. In the study, convenience sampling method was chosen from the non-random sampling methods, and a questionnaire was applied to 249 people, some online and some face-to-face. The data obtained were evaluated by factor analysis, regression analysis and difference analysis. According to the results of the research, the participants perceive the most positive individual, urban and socio-cultural effects of Bocuk Night. It has also been determined that urban, individual and economic factors are the most important factors affecting the festival satisfaction levels of the local people. In addition, it was concluded that the majority of the participants (91.4%) were satisfied with the Bocuk Night in Çamlıca village. In the research, various suggestions have been presented for the development and continuity of the tourism potential of Bocuk Night by including the views of the local people in this process.