Matematik anksiyetesinin matematiksel yılmazlıkla ilişkisi ve sosyodemografik değişkenlere göre farklılıklarının incelenmesi
The relationship between mathematic anxiety and mathematical resilence and investigation of the differences according to sociodemographic variables
  1. Tez No: 753427
  2. Yazar: MELTEM BULUT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDA MAVRUK ÖZBİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın temel amacı; lise öğrencilerinin matematik anksiyetelerinin matematiksel yılmazlıklarıyla ilişkisinin ve bunların sosyodemografik değişkenlere göre farklılıklarının incelenmesidir. Bu çalışmada, matematik anksiyetesi ile matematiksel yılmazlık ilişkisi, ilişkisel tarama modeli kullanarak incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 yılı Adana ilinde beş lisede öğrenim gören, kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle seçilmiş gönüllü öğrenciler oluşturmuştur. Öğrencilere veri toplama araçları olarak Matematiksel Dayanıklılık/Yılmazlık Ölçeği ve Matematik Kaygısını Derecelendirme Ölçeği: Kısa Form (MKDÖ-KF) ve Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Araştırma kapsamında frekans, yüzde, ilişkisiz örneklemler için t testi, Anova, Mann Whitney-U Testi, Kruskal Wallis-H Testi ve Pearson korelasyon katsayısı teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda kız öğrencilerin matematik anksiyetesinin erkek öğrencilerin matematik anksiyetesinden, anne-babası ayrı olan lise öğrencilerinin matematik anksiyetesinin anne-babası birlikte olan lise öğrencilerinin matematik anksiyetesinden daha fazla olduğu bulunmuştur. 10. sınıfa devam eden öğrencilerin matematiksel yılmazlıklarının 11. sınıfa devam eden öğrencilerin matematiksel yılmazlıklarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Buna ek olarak kız öğrencilerin matematiksel mücadelesinin, erkek öğrencilerin matematiksel mücadelelerinden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Annesi çalışan öğrencilerin matematiksel gelişimlerinin annesi çalışmayan öğrencilerin matematiksel gelişimlerinden daha yüksek olduğu ve annesi üniversite mezunu olan öğrencilerin matematiksel yılmazlıklarının annesi lise mezunu olan öğrencilerin matematiksel yılmazlıklarından yüksek olduğu tespit edilmiştir. Matematiksel yılmazlığın matematik anksiyetesi ile negatif yönlü ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is; to examine the relationship between students' math anxiety and mathematical resilience and their differences according to sociodemographic variables. In this study, the relationship between math anxiety and mathematical resilience was examined using the relational screening model. The study group of the research consisted of volunteer students selected by easily accessible sampling method, studying in five high schools in Adana in the year 2021-2022. The Mathematical Resilience/Reliability Scale and the Mathematics Anxiety Rating Scale: Short Form (MARS-SF) and Personal Information Form were applied to the students as data collection tools. Frequency, percentage, t test for unrelated samples, Anova, Mann Whitney-U Test, Kruskal Wallis-H Test and Pearson correlation coefficient techniques were used within the scope of the research. As a result of the research, it was found that the math anxiety of female students is higher than that of male students, and the math anxiety of high school students whose parents are separated is higher than that of high school students whose parents are together. It was found that the mathematical resilience of the students attending the 10th grade was higher than the mathematical resilience of the students attending the 11th grade, and In addition, it was concluded that the mathematical struggle of the female students was higher than the mathematical struggle of the male students. It was determined that the mathematical development of the students whose mothers are working is higher than the mathematical development of the students whose mothers are not working, and the mathematical resilience of the students whose mothers are university graduates are higher than the mathematical resilience of the students whose mothers are high school graduates. It has been concluded that mathematical resilience is negatively related to mathematics anxiety.