Orhan Okay ve eserleri
Orhan Okay and his literary works
- Tez No: 753434
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMETTİN TURİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Orhan Okay edebiyat tarihçiliği ve tenkitçiliğinin yanında önemli bir akademisyen ve düşünce adamıdır. Vefatına kadar geçen süre zarfında Yeni Türk edebiyatı alanına önemli bilimsel çalışmaların yanı sıra yüzlerce makale, tenkit ve denemeler, hatıra metinleri kazandırmıştır. Akademisyenliğinin dışında üretken bir yazar olan Orhan Okay, Nurettin Topçu, Ahmet Hamdi Tanpınar, Mehmet Kaplan gibi önemli isimlerden etkilenmiştir. Hocası Mehmet Kaplan'dan edindiği metodik tutuma bağlı kalarak bilimsel çalışmalarını şekillendirmiştir. Kaleme aldığı bilimsel metinler ve sanat verimleri okuyucular üzerinde tesir meydana getirirken, dil ve üslûp özellikleriyle de ayrıca dikkat çekerler. Akademik sahada şimdiye kadar yapılan çalışmalarda Orhan Okay'ın genellikle biyografisinin ve eğitim anlayışının incelendiği görülmektedir. Buna karşılık onun bilim ve sanata dair eserleri ve makaleleri özel olarak incelenmemiş; etkilendiği düşünür ve hocalar, yaşadığı değişim ve kırılmalar detaylı bir şekilde ele alınmamıştır. Yaptığımız çalışmada Orhan Okay'ın biyografisinin yanı sıra bilim ve sanat çalışmaları esas alınmış, onlar üzerinde yoğunlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to his literary historiography and criticism, Orhan Okay is an important academician and thinker. During the period until his death, he brought hundreds of articles, criticisms and essays, and commemorative texts to the field of New Turkish literature, as well as important scientific studies. Orhan Okay, who is a prolific writer apart from his academic career, was influenced by important names such as Nurettin Topçu, Ahmet Hamdi Tanpınar, and Mehmet Kaplan. He shaped his scientific studies by adhering to the methodical attitude he acquired from his teacher, Mehmet Kaplan. While his scientific texts and artistic outputs make an impact on the readers, they also draw attention with their language and style features. In the studies carried out in the academic field so far, it is seen that Orhan Okay's biography and understanding of education are generally examined. On the other hand, his works and articles on science and art have not been studied specifically; The thinkers and teachers he was influenced by, and the changes and fractures he experienced were not discussed in detail. In our study, besides Orhan Okay's biography, science and art studies were taken as basis and focused on them.